Entegre katı atık yönetim sistemi: Karabük ili örneği
Integrated solid waste management system: The case of Karabük
- Tez No: 302644
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışma kapsamında Karabük ili ve ilçelerindeki mevcut katı atık yönetimi ve yönetim sistemi alternatiflerinin geleceğe yönelik durumları göz önünde bulundurularak katı atıkların yönetimi ve bertaraf metotları irdelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Karabük ili ve bölgesi için en uygun entegre katı atık yönetim sistemi belirlemesi ve uygulanabilirliği hedeflenmiştir. Çalışma projeksiyonuna göre katı atık miktar tespitini, katı atık karakterizasyon çalışmasını gerçekleştirmek ve Karabük ili entegre katı atık yönetim sistemi için en uygun katı atık biriktirme, toplama, taşıma sistemleri belirlemek ve uygun bertaraf yöntemi ile atıkların kontrolünün sağlanmasıdır. Entegre katı atık yönetim sistemi oluşturulduktan sonra, Karabük ili ve ilçelerindeki mevcut katı atık düzensiz depolama alanların iyileştirme çalışma metotlarının belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Karabük province and the districts under study and that the existing solid waste management alternatives for the future status of the management system of solid waste management and disposal methods are also discussed considering. Karabük city and region as a result of the evaluations, the most suitable for the determination and applicability of integrated solid waste management system is targeted. According to the projection amount of work the detection of solid waste, solid waste characterization work, and perform integrated solid waste management system is best for the province of Karabük solid waste collection, collection, transportation systems, and determine the appropriate disposal method is to control the waste. Integrated solid waste management system has been created, Karabük province and the districts to determine the working methods to improve the existing solid waste irregular storage areas.