Zonguldak ili Erinaceomorpha, Soricomorpha ve Chiroptera (Chordata: Mammalia) türlerinin ve yayılışlarının belirlenmesi
The determinaton of the Erinaceomorpha, Soricomorpha and Chiroptera (Chordata: Mammalia) species and their distribution in Zonguldak
- Tez No: 302645
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma için 2009-2011 yılları arasında Zonguldak ili sınırları içerisinde belirlenen 25 farklı lokaliteden 26'sı Sivriburunlu böcekçil ve köstebek olmak üzere 80 örnek incelendi.Çalışma sonucunda Erinaceomorpha, Soricomorpha ve Chiroptera takımlarına ait beş familyadan toplam 17 türün çalışma alanı içerisinde yayılış gösterdiği tespit edildi. Erinaceus concolor, Crocidura suaveolens, Crocidura leucodon, Neomys anomalus, Talpa levantis, Rhinolophus euryale, Rhinolophus blasii, Rhinolophus ferrumequinum, Rhinolophus hipposideros, Myotis myotis, Myotis emarginatus, Myotis mystacinus s. l. (= M. aurescens), Myotis capaccinii, Nyctalus leisleri, Eptesicus serotinus, Pipistrellus pipistrellus ve Miniopterus schreibersii'nin bu alanda yayıldıkları tespit edildi.Yapılan arazi çalışmalarında farklı özellikteki lokalitelerden çok sayıda örnekleme yapıldı. Zonguldak'ta ilk defa bu türler için habitat tipleri ve yayılış alanları örneğe dayalı olarak ortaya konuldu. Bu çalışma alanından 10 türün ise ilk defa örneğe dayalı kaydı verildi. Tespit edilen türlerin, ayırt edici morfolojik karakterleri, var olduğu alanlardaki ekolojik notları, muhtemel yayılış alanları ve tür sayıları ile ilgili veriler sunuldu.En yaygın türlerin E. concolor, T. levantis, C. suaveolens, R. ferrumequinum, R. hipposideros ve P. pipistrellus olduğu tespit edildi. Lokaliteler göz önünde bulundurulduğunda Beldibi-Devrek'ten elde edilen örneklerin çoğunluğu Soricomorpha'ya aittir. Mağaralarda yapılan çalışmalarda ise Cumayanı Mağarası'nın Chiroptera türleri bakımından en zengin lokalite olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study 80 samples, 26 of all were shrews and hedgehogs, collected from 25 different localites between 2009 and 2011 in Zonguldak.It were investigated that 17 species belonging to five families of Erinaceomorpha, Soricomorpha and Chiroptera were distributed in the study area. The species were: Erinaceus concolor, Crocidura suaveolens, Crocidura leucodon, Neomys anomalus, Talpa levantis, Rhinolophus euryale, Rhinolophus blasii, Rhinolophus ferrumequinum, Rhinolophus hipposideros, Myotis myotis, Myotis emarginatus, Myotis mystacinus s. l. (= M. aurescens), Myotis capaccinii, Nyctalus leisleri, Eptesicus serotinus, Pipistrellus pipistrellus and Miniopterus schreibersii.A number of sampling from different habitat types were done in Zonguldak, and 10 of these species from studied area were recorded for the first time by depending on samples. The specific morphological characters, ecological notes of the distribution area, the possible distribution areas and the graphs of the number of species were specified.The most common species and observed were E. concolor, T. levantis, C. suaveolens, R. ferrumequinum, R. hipposideros and P. pipistrellus. Among the localities, it was found that Beldibi-Devrek reserves the most diversity for shrews and also Cumayanı Cave was the richest locality for bats.