AISI 1350 çeliğinden imal edilmiş buraj makinesi kazmalarının yerine, AISI 1040 ve AISI 4140 çeliklerinin kullanabilirliğinin araştırılması
An investigation about availability of AISI 1040 and AISI 4140 steels instead of AISI 1350 steel at production of tamping machine?s diggers
- Tez No: 302654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İmalat ve metal işleme sektöründeki faaliyetlerin hemen hepsinde malzemenin karakteristiklerini tanımama, yanlış malzeme kullanımı ve malzemeyi pahalıya temin etme gibi nedenlerle ciddi kayıplar oluşmaktadır. Bu nedenle günümüzde geleneksel imalatta kullanılan malzemelerin yerine farklı malzemelerin denenmesi zaruret haline gelmiştir.Bu çalışmada da öncelikle uzun yıllardan bu zamana kadar AISI 1350 çeliğinden imalatı yapılarak kullanılan buraj makinesi kazmalarında, çalışma alanları ve kullanımdaki malzemenin kimyasal özellikleri ile bunun yanı sıra piyasadaki bulunabilirliği gözetilerek seçilen AISI 1040 ve AISI 4140 Çeliklerinden de buraj kazmalarının imalatı yaptırılmıştır. Sonrasında ise anılan 3 ayrı malzemeden imal edilen buraj kazmaları, buraj makinesinin agrega sistemine ( tamping machine) aynı anda montajı yapılmıştır. Makinenin çalışması esnasında bu kazmaların, kireç ve bazalt taşlarıyla aşınmaları gözlenmiş, aşınma performansı bakımından AISI 1040'ın, AISI 1350 ye yaklaştığı ve AISI 4140'ın da geçtiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Serious loses occurs with some reasons such as ignorance of material properties, usage of wrong material, buying dear the material at most activities of production and metal working. So, taking a chance at alternative materials instead of conservative materials is a necessity in nowadays.The diggers of tamping machines have been produced with AISI 1350 steel for a long time. AISI 1040 and AISI 4140 steels have got both appropriate chemical features and findability in markets. In this study, the diggers of tamping machines are produced with AISI 4140 and AISI 1040 steels as well as AISI 1350 steel. These diggers which are produced three different materials are assembled same tamping machine. During the operation of the machine, wears of these diggers are observed at ground with limestone and basalt. Consequently, the wear resistance of AISI 1040 approaches to wear resistance of AISI 1350 and the results of AISI 4140 is better than AISI 1350.