Allium scoradoprasum (körmen) ve allium sativum (sarımsak)' un lısterıa monocytogenes, escherıchıa coli o157:h7, salmonella enterıtıdıs üzerine etkileri
Allium scoradoprasum (körmen) and allium sativum (garlic) listeria monocytogenes, escherichia coli o157:h7, salmonella enteritidis on the effects
  1. Tez No: 302659
  2. Yazar: TUĞBA KÖSEAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ö.PELİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmamıza konu olan, Alliaceae familyasına mensup Allium scoradoprasum ve Allium sativum türleri, Sivas Zara ilçesinden toplanıp, kurutulmuş ve bu bitkilerin gıda patojenlerinden olan Escherichia coli O157H:H7, Salmonella enteritidis ve Listeria monocytogenes üzerine etkilerine bakılmıştır. Bu çalışma koku ve lezzet açısından Allium sativum' a benzeyen fakat farklı bir tür olan Latince adı A. scoradoprasum olarak literatürde bulunan Körmen olarak bilinen bitkininde sarımsak ile birlikte etkilerine bakılmıştır. Bitkilerden elde edilen uçucu yağların kimyasal bileşenleri GC-MS ile analiz edilmiştir. İki bitkininde, seçilen patojenlere karşı antimikrobiyal etkilerinin disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak test edilmiştir. A. scoradoprasum' un E. coli O157:H7 üzerine en etkili olduğu disk difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Ayrıca A. scoradoprasum' un E. coli O157:H7 için MIC değeri 0.2 µl/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The town of Sivas Zara which is the subject in our study are collected, dried. The types of food pathogens belonging to the family of Alliaceae Allium scoradoprasum and Allium sativum Escherichia coli O157: H7, Listeria monocytogenes and Salmonella enteritidis the effects on the detractors. This work is in terms of smell and taste Allium sativum similar, but the Latin name of a different kind of literature as A. scoradoprasum contained, together with the effects of garlic in the plant, known as körmen detractors. Chemical components of essential oils derived from plants have been analyzed by GC-MS. Two of the plant, the selected antimicrobial effects against pathogens has been tested using the disk diffusion and microdilution method. A. scoradoprasum 's E. coli O157: H7 was determined by disk diffusion method is most effective on. In addition, A. scoradoprasum 's E. coli O157: H7 ml for the MIC value was found to be 0.2 ml.