Allium scodoprasum subsp. Rotundum, Allium staticiforme ve Allium subhirsutum türlerinin antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and antioxidant effects of Allium scodoprasum subsp. Rotundum, Allium staticiforme and Allium subhirsutum
  1. Tez No: 541539
  2. Yazar: ALİCAN BAHADIR SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada aseton ve metanol ile hazırlanan Allium scorodoprasum L. subsp. rotundum, Allium staticiforme ve Allium subhirsutum ekstraktlarının B. subtilis ATCC 6633, S. aureus ATCC 29213, E. faecalis ATCC 29212, S. typhimurium ATCC 14028, E. coli ATCC 25922, S. epidermidis ATCC 12228, P. aeruginosa ATCC 27853 ve C. albicans ATCC 1029 suşlarına karşı disk difüzyon yöntemi kullanılarak antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Ayrıca Allium staticiforme ve Allium subhirsutum metanolik ekstraktlarının DPPH yöntemi kullanılarak antioksidan aktiviteleri ve Folin-Ciocalteu reaktifi ile toplam fenolikleri belirlenmiştir. Allium staticiforme ve Allium subhirsutum ekstraktlarının C. albicans üzerinde yüksek antifungal aktivite gösterdiği belirlenirken, kullanılan bakteriler üzerinde geniş spektrumlu antbakteriyel aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. Allium scorodoprasum L. subsp. rotundum ekstraktlarının antimikrobiyal aktivite göstermediği belirlenmiştir. Allium staticiforme ve Allium subhirsutum ekstraktlarının IC50 değerleri 800-1300 µg/mL arasında olduğu gözlenmiştir. Türkiye florasındaki Allium staticiforme, Allium subhirsutum bitkilerinin yeni bir antifungal kaynak olarak kullanılabileceği önerilebilir
Özet (Çeviri)
In this study, the antibacterial activity of Allium scorodoprasum L. subsp. Allium staticiforme and Allium subhirsutum extracts (acetone, methanol) againts microbial strains B. subtilis ATCC 6633, S. aureus ATCC 29213, E. faecalis ATCC 29212, S. typhimurium ATCC 14028, E. coli ATCC 25922, S. epidermidis ATCC 12228 P. aeruginosa ATCC 27853 and C. albicans ATCC 1029 antimicrobial effects were examined by using disc diffusion method. Addition, Allium staticiforme, Allium subhirsutum methanolic extracts were determined the antioxidant activities by using DPPH method and their total phenolics were determined by FCR method. Extracts of Allium staticiforme and Allium subhirsutum were showed high antifungal activity on C. albicans. It has been determined that it has a broad-spectrum antibacteril activity on the bacteria used. It was determined that extracts of Allium scodoroprsum rotundum did not show antimicrobial activity. The IC50 values of Allium staticforme and Allium subhirsutum were between 800-1300 µg / mL. Allium subhirsutum and Allium staticiforme in the flora of Turkey can be used as a new antifungals source.