Generalize agresif periodontitis ve kardiyovasküler hastalık riski
Generalized aggressive periodontitis and risk of cardiovascular disease
  1. Tez No: 302669
  2. Yazar: DİLEK GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇİNTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Güvenç, D. (2010). Generalize Agresif Periodontitis ve Kardiyovasküler Hastalık Riski. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Periodontoloji AD. Doktora Tezi. İstanbul.Bu çalışmada, Generalize Agresif Periodontitis tanısı konulan ve başka bir sistemik hastalığı olmayan, hayatı boyunca sigara kullanmamış genç erişkin hastalarda kardiyovasküler hastalık riskinin, sistemik ve periodontal olarak sağlıklı, sigara kullanmamış ve aynı yaş aralığındaki bireylerle karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmamıza 30 Generalize Agresif Periodontitis hastası ve 20 sağlıklı birey dahil edildi. Test grubuna periodontal başlangıç tedavisi uygulandı ve başlangıç, periodontal başlangıç tedavi sonrası 2. ay ve 6.ay periodontal ve sistemik değerlendirmeler yapılarak sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı.Periodontal değerlendirmelerde; plak indeksi ve dişeti oluğu kanama indeksi, periodontal sondalama derinliği ve klinik ataşman düzeyi ölçümleri yapılırken, kardiyovasküler hastalık riskinin değerlendirilmesi için sistemik olarak; hs-CRP, IL-6, IL1-ra, Fibrinojen, Faktör VII, tPA, vWf, s TNF R1-2, Albümin, Kreatinin, Total Kolesterol, HDL Kolesterol, LDL- Kolesterol , Trigliserit parametre değerlerine bakıldı.Sonuçlar değerlendirildiğinde; periodontal başlangıç tedavisi sonrası iyileşmenin sorunsuz gerçekleştiği gözlenirken 2. ve 6.
Özet (Çeviri)
Guvenc, D (2010). Generalized Aggressive Periodontitis and Risk of Cardiovascular Disease. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Periodontology. Doctorate Thesis, İstanbulThe aim at this study was comparing and evaluating risk of cardiovascular disease in otherwise healthy young adult patients, who are non-smokers ever with no other systemic disorder but diagnosed with Generalized Aggressive Periodontitis with young non-smoking adult systemically and periodontally healthy adult individuals.30 Generalized Aggressive Periodontitis patients and 20 healthy individuals were included in our study. The study group was given initial periodontal therapy, followed by periodontal and systemic evaluations compared to those of the healthy control group.