HIV-1 pozitif pediatrik hastalarda virus tiplendirmesi ve direnç belirlenmesi
Determination of drug resistance and virus typology in HIV-1 positive pediatric patients
- Tez No: 302679
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAÇFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Önceleri yetişkin hastalığı olarak düşünülen HIV, çocuklara çoğunlukla infekte anneden yenidoğan bebeğine vertikal olarak, adolesanlara da cinsel temas yoluyla bulaşmaktadır. T.C.Sağlık Bakanlığı Haziran 2010 verilerine göre 19 yaş altı HIV ile infekte çocuk sayısı 146'dır ve her geçen gün artmaktadır. Antiretrovirallerin sayesinde HIV/AIDS ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp kronik bir hastalık haline gelmiş, yetişkinler gibi çocuk hastaların da yaşam süreleri uzamış ve yaşam kaliteleri artmıştır. Ancak, direnç hasta tedavisinde önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk hastanın bağışıklık sistemi yetişkinlerden farklı olarak henüz tam olgunlaşmadığı için tam randımanlı çalışamamakta, dolayısıyla HIV `in hastanın vücudunda hızlı gelişimine olanak vermektedir. Bu durum çocukların gelişimlerini yavaşlatmakta, erken AIDS gelişimi ile ölümlerine sebep olmaktadır. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu tedavi öncesi ve belli aralıklarla direnç testleri yapılarak tedavinin genel gidişi hakkında fikir sahibi olmaktır, direnç oluşumu saptandığında vakit geçirmeden en uygun sınıf antiretroviraller ile kombine tedaviye başlanmalıdır. Bu çalışmamızda. tedavi gören HIV-1 Pozitif 0-18 yaş grubundaki 20 hastanın kanları alınarak ekstraksiyon, RT- PCR, Nested PCR, jel elektroforez, pürifikasyon, sekans ve analiz basamakları uygulanmış ve subtiplendirme yapılmıştır. 4 hastada çapraz, 2'sinde çoklu-direnç gözlemlenmiştir. Ülkemizde çocuklarda gelişen HIV ilaç direnci ile ilgili yeterli yayın ve verilerin olmamasından dolayı gerek tedavi sırasında gelişebilecek direnç, gerekse infekte anneden bebeğine bulaşabilecek dirençli suşların oluşturabileceği direnç konusunda bir çalışmanın yapılması çok fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Considering as a adult-related disease formerly, the most acceptable routes of HIV transmission in children are vertical transmission from an infected mother to her offspring and sexual contact with an HIV-infected individual in adolescents. According to data from Ministry of Health, June 2010 the number of HIV-1 positive children with < 19 years of age is 146. With the use of antiretrovirals, HIV-infected children now face a chronic disease rather than a fatal one; their life-time has increased and quality of their life improved as in adults. However, drug resistance is an important obstacle we have to cope with during treatment of children. Considering that most aspects of the immune system is immature, the infection progresses rapid and may lead deaths caused by AIDS. To overcome it, resistance testing is a remedy which shows how much the treatment is effective or not. If not, appropriate and on time therapy will be provided to patients. Among 20 pediatric patients 4 and 2 had cross and multiple-drug resistance respectively. 20 blood samples collected from HIV-1 positive treatment-experienced pediatric patients were exposed to extraction, PCR, Gel Electrophoresis, purification, sequence and analysis. Determining drug insensitivity developing during treatment or probably, with a resistant virus transmitting from mother contribute insufficient data of our country.