Noretisteron içeren topikal formülasyonların hazırlanması üzerine çalışmalar
Studies on topical formulations containing norethisterone
- Tez No: 302681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Şaki, D. (2011), Noretisteron içeren topikal formülasyonların hazırlanması üzerine çalışmalar, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Teknoloji A.B.D. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Noretindron adıyla da bilinen noretisteron, endometriyum üzerine etkili güçlü bir progestajen hormondur. Kadınlarda disfonksiyonel kanama, primer / sekonder amenore ve endometriyozis tedavisinde kullanılır. Premenstrüel semptomlar üzerinde olumlu etkileri bilinen noretisteron mensturasyonun öne alınması veya ertelenmesinde de kullanılabilmektedir.Noretisteronun piyasada oral preparatı bulunmaktadır ve 2x2 tablete varan günlük çoklu dozlarda uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, söz konusu ilaç için uygun fiziksel özelliklere ve ilaç-yardımcı madde uyumuna sahip transdermal yamaların hazırlanarak terapötik etkinin uygulama süresi boyunca sürdürülmesi, oral yollu günlük çoklu doz uygulamasına bir alternatif getirilerek uygulama sıklığının azaltılması, oral yoldan %64 oranında olan ilaç biyoyararlanımının arttırılması, ilaç yan etkilerinin azaltılması ve bu şekilde hasta uyuncunun arttırılmasıdır.Bu çalışmada noretisteronun, farklı oranlarda çeşitli polimerler, geçiş arttırıcılar ve yardımcı maddeler ile transdermal filmleri hazırlanmıştır. Fiziksel olarak en uygun filmler belirlendikten sonra; mekanik özellikleri, çözünme hız profilleri ve ilaç salım özellikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Şaki D. (2011) Studies on topical formulations containing norethisterone, İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Pharmaceutical Technology, Master?s Thesis, İstanbul.The progestogenic effects of norethisterone, also known as norethindrone, on the endometrium is the basis of the treatment of dysfunctional bleeding, primary and secondary amenorrhea, and endometriosis. Besides the positive effects of norethisterone on premenstrual symptoms, administration of norethisterone can be used to shift the timing of menstruation.Oral preparation of norethisterone is available in markets and it?s used in 2x2 tablets daily multiple doses. The purpose of this study is to develop norethisterone?s transdermal films which have suitable physical properties and drug-excipient consistency. It has aimed to provide sustained therapeutical effect during drug administration, to reduce the adverse effects of the drug, to enhance its oral bioavailability and also to enhance the patient compliance via creating an alternate to oral multiple administration.In this study, transdermal films of norethisterone were prepared with various polymers, penetration enhancers and excipients at different proportions. After selecting the films with optimum pharmacetical quality, their mechanical properties, dissolution profiles and drug release profiles were tested.