Atravmatik restoratif tedavinin in vivo yöntem ile mikrobiyolojik açıdan ve in vitro yöntem ile kenar uyumu ve mikrosızıntı açısından araştırılması.
In vivo and in vitro study of the atraumatic restorative treatment into the microbiological changes, marginal adaptation and microleakage
  1. Tez No: 302691
  2. Yazar: MELTEM TEKBAŞ ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, atravmatik restoratif tedavinin (ART) erişkin bireylerin çürüklü dişlerinde uygulanabilirliğinin in vivo yöntemle klinik performans ve kavite tabanında bırakılan çürük dentinin mikrobiyolojisi açısından ve in vitro yöntemle de mikrosızıntı açısından araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmanın in vivo bölümünde, çürük riski yüksek gönüllülerin 25 adet oklüzal çürüklü azı dişlerinde, çürük dokular el aletleri ile temizlenmiş ve en son uzaklaştırılabilen çürük dentin dokusu, total bakteri sayısı (TBS), fakültatif anaerop bakteri sayısı (FABS), mutans streptokok (MS) ve laktobasil (LB) sayıları açısından mikrobiyolojik olarak araştırılmıştır. Kaviteler cam iyonomer siman ile doldurulmuştur. Restorasyonların klinik performansı modifiye USPHS kriterlerine göre kaydedilmiş ve replikalar üzerinden scanning electron microscope (SEM) ile kenar aralığı incelenmiştir. Altı aylık deney süresi sonunda, aynı işlemler tekrarlanmıştır. Araştırmanın in vitro bölümünde 13 adet çekilmiş oklüzal çürüklü azı dişinde ART uygulanmış ve kontrol grubu olarak aynı işlem dönen enstrümanla 7 adet çürüksüz dişte yapılmıştır. Dönüşümlü ısı ve çiğneme yükü yüklemesinin ardından dişlerden kesitler hazırlanmış ve mikrosızıntı skorları karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde, mikrobiyolojik parametrelerin değerlendirilmesi Paired Samples test ve Spearman's korelasyon analizi, SEM inceleme sonuçları Mc-Nemar test ve mikrosızıntı incelemeleri ise Ki-Kare test kullanılarak değerlendirilmiştir.ART' den sonraki 6.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the practicability of atraumatic restorative treatment (ART) at the adult individuals related to clinical performance and microbiological changes in the left carious dentin assessed using in vivo and microleakage assessed using in vitro method.In the in vivo part of the study, occlusal dentin carious of 25 volunteers at high risk of caries were removed with hand instruments and microorganisms of the last removed carious dentin was evaluated quantitatively concerning of the total bacteria counts (TBC), facultative anaerobe bacteria counts (FABC), mutans streptococci (MS) and lactobacilli (LB) counts. The cavities were filled with glass ionomer cement. At the first week, clinical performance of the ART was assessed according to the modified USPHS criteria and marginal adaptation and existing of gaps on the replicas were studied scanning electron microscopically (SEM). After 6 months, the clinical examination and micromorphological study were repeated. In the in vitro part of the study, 13 occlusal dentinal caries received ART as the control 7 molars were restorated conventionally with glass ionomer cement. After application of thermal and loading cycling teeth were prepared to evaluate microleakage scores.