Zihinsel engelli çocuklarda sekiz haftalık kayak eğitiminin fiziksel uygunluk düzeyleri üzerine etkisi
Effect of eight-week ski training on the physical fitness levels of children with mental disabilities
- Tez No: 302692
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL NURİ ÖZERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada zihinsel engelli bireylerde alp disiplini kayak eğitiminin fiziksel uygunluk düzeyleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanarak, alp disiplini kayak sporunun engelli sporunu destekleyici bir işlev kazanması hedeflenmiştir.Araştırmaya çalışmayı engelleyecek fiziksel engeli olmayan, 15'i deney grubuna (yaş: 14,93±1,33) ve 15'i kontrol grubuna (yaş:14,67±1,59) olmak üzere toplam 30 eğitilebilir zihinsel engelli çocuk katılmıştır.Engelli çocukların yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, dikey sıçrama, 20 m. sprint, işitsel reaksiyon, görsel reaksiyon, karışık reaksiyon, vücut yağ yüzdesi (VYY), beden kitle indeksi (BKİ), 16 metre mekik koşusu, baskın pençe kuvveti, gergin kol asılı kalma, bükülü kol asılı kalma, modifiye mekik, İzometrik şınav ve otur-eriş ölçümleri alınmıştır.Grupların ön-test ve son-test karşılaştırılmalarında t testi kullanılmış, parametreler arasında p0,05).Deney grubu çocukların fiziksel parametrelerinin ön test ve son test karşılaştırmalarında vücut ağırlığı, bki, gergin kol asılı kalma ve modifiye mekik parametrelerinde p0,05)Çalışma bulgularına göre kayak eğitiminin, zihinsel engelli çocuklarda fiziksel uygunluk düzeyleri üzerine olumlu etkileri olduğu söylenebilir.Engelli bireylerin eğitimine yönelik bu araştırmanın özel eğitimi destekleyici bir işlev göreceği ve sonuç olarak toplumla kaynaşmış, güvenli, çevresi ve kendisi hakkında olumlu duygulara sahip mutlu bireyler yetiştirilmesinde büyük rol oynayacağı düşünülebilir
Özet (Çeviri)
In this study we intended to determine the effects of alpine discipline ski training on physical fitness of individuals with mental disabilities and help alpine discipline ski have a supporting function in special training.30 trainable children with mental disabilities and without any physical disabilities that might prevent training have participated in the study. 15 of them were in the experimental group (ages: 14.93±1.33) and the other 15 were in the control group (14.67±1.59).Ages, heights, weights, vertical jumps, 20 m sprints, audio reaction, light reaction, mixed reaction, body fat percentage (BFP), body mass index (BMI), 16 meter shuttle run, dominant hand grip, straight arm hanging, bent arm hanging, modified shuttle, isometric push-up and sit-and-reach measurements of volunteers were carried out.We have performed T test during pretests and post tests of the groups and we have researched relations between parameters at the levels of p < 0.05 and p < 0.01.Body weight parameters of the children in the control group increased (p < 0.05), other parameters did not change (p > 0.05).In the pretest-posttest comparison of children in the experimental group there were significant changes in body weight, BMI, straight arm hanging and modified shuttle parameters in favor of posttest, at the level of p < 0.05, and there were also changes in vertical jumping, 16 meters shuttle, 20 m sprint, flexibility, BFP and hand grip force at the level of p < 0.01. There were not any differences in other parameters (p > 0.05).According to the findings of this study, we can say that ski training has a positive effect on physical fitness levels of children with mental disabilities.We think that this study will have a supporting function for special training of individuals with disabilities, and it will play a part in raising glad individuals, who are integrated with the society, confident, and have positive feelings about themselves and their environment.