Teleskobik tutucularda primer kuron materyali olarak zirkonya kullanımının incelenmesi
The usage of zirconia in teleskobik retainers as primary crown material
  1. Tez No: 302690
  2. Yazar: IŞIL TURP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜLSEN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Çalışmamızda teleskobik tutucularda zirkonyanın primer kuron materyali olarak kullanımının uzun dönemde tutuculuk değerleri, aşınma ve faz dönüşümü açısından in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. 0°,2°,4°,6° konus açılarına sahip; 1-altın alaşımı primer kuron-elektroşekillendirilmiş altın sekonder kuron (AA), 2-zirkonya primer kuron-elektroşekillendirilmiş altın sekonder kuron (ZA), 3-zirkonya primer kuron-döküm krom alaşımı sekonder kurondan (ZC) ve altışar örnekten oluşan 12 grup hazırlanmıştır. Mini Bionix II cihazında, başlangıç ile her 500 döngü sonrasında yapılan tutuculuk ölçümlerinde ve 10.000 takma-çıkarma döngüsünde konus kuronlar için 50 N, silindirik teleskop kuronlar için 120 N ön yük uygulanmıştır. Ki-kare Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Mann Whitney U Testi, Tamhane Çoklu Karşılaştırma Testi, Wilcoxon İşaret Testi kullanılarak p?0,05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel incelemeler gerçekleştirilmiştir. Zirkonya primer kuronlarda X-ışını difraksiyonu, tüm primer ve sekonder kuronlarda taramalı elektron mikroskobu incelemeleri yapılmıştır. En yüksek tutuculuk değerleri başlangıçta ve 10.000 döngü sonrasında sırasıyla ZC0° grubunda (72,09-71,26 N), en düşük değerler ise ZA4° (12,73-19,44 N) ve ZA6° (5,36-19,73 N) gruplarında saptanmıştır. Tutuculuk değerlerinin konus açısıyla ters orantılı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca zirkonya primer kuron kullanımıyla tutuculuk değerlerinde daha az değişkenlik oluşmuştur. ZC0° ve ZC2° örneklerdeki hafif aşınmalar dışında zirkonya primer kuronlarda aşınma gözlenmemiştir. Deneyler sonrasında monoklinik faz oranı tüm zirkonya primer kuronların yüzeyinde azalmıştır. Çalışmamızda saptanan tutuculuk değerleri, klinik olarak kabul edilebilir 5-10 N değerlerinden yüksek olup sadece ZA6° grubunda başlangıçta elde edilen değerler bu aralıktadır. Zirkonya gibi sert, rijid ve estetik özellikte primer kuron materyalinin, tutuculuk değerlerinde zaman içinde daha az değişkenlik olması açısından klinik kullanım için daha uygun bir materyal olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of using zirconia instead of gold alloy in primary crowns facing secondary crowns manufactured with different techniques and materials in terms of long-term retention force changes, wear, phase transformation was aimed. 12 groups, containing 6 samples, consisting of gold alloy primary crown-electroformed secondary crowns (AA), zirconia primary crown-electroformed secondary crowns (ZA) and -cast Ni-Cr alloy secondary crowns (ZC) with 0°,2°,4°,6° conus angles were manufactured. Conus crowns and cylindirical telescope crowns were loaded with 50N and 120N respectively before 10000 insertion-seperation cycles and force measurements in artificial saliva. Chi-square Test, Kolmogorov Smirnov Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, Wilcoxon Signed-Rank Test, Tamhane Multiple Comparison Test were used for statistical analyses (p?0.05). X-ray diffraction was performed on zirconia primary crowns. The surfaces of all primary and secondary crowns were evaluated with scanning electron microscobe. The highest retentive forces were obtained from ZC0° (72.09-71.26N) and the lowest were obtained from ZA4° (12.73-19.44N) and ZA6° (5.36-19.73N) groups in the beginning and after 10000 cycles. Retentive force increased as the conus angle decreased. Using zirconia primary crown resulted in less retention force excursions. Wear wasn?t observed in zirconia primary crown except ZC0° and ZC2° groups. Zirconia primary crowns? monoclinic phase ratio decreased after the experiments. The retentive forces were higher than 5-10N, the suggested range, except the beginning retentive force of ZA6° group. To obtain a more predictable and less excursive retentive force, using a hard, rigid and esthetic material like zirconia as primary crown material is appropriate.