Lösemilerde ID-4 ve İkaros gen anlatımının Notch sinyal yolağı ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of Notch signalling pathway relationship with ID-4 and İkaros genes in Leukemias
- Tez No: 302700
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kan hücrelerinin farklılaşmasında görev alan Notch sinyal yolağının hedef genleri olan Hes1 ve Hey1 ile bir tümör baskılayıcı gen olan Ikaros ve bu genlerin transkripsiyonunu düzenleyen ID-4 geninde oluşan değişiklikler lösemilerin oluşmasına neden olurlar. Hücrenin farklılaşması sırasında sonucu belirleyen Ikaros geni Notch sinyal yolağı ile denge halindedir . Ikaros geninin ifadesinin azalması Notch sinyal yolağının hedef genlerinin ifadesini arttırır . ID-4 geninin ifadesi azaldığında Hes1 ve Hey1 genlerinde ifade artışı görülür .Bu çalışma, kan hücrelerinde farklılaşmayı düzenleyen Notch sinyal yolağının Ikaros ve ID-4 geni ile ilişkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, lösemi hücrelerindeki genlerin ifade düzeyleri Real-Time PCR yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Akut ve kronik lösemili toplam 110 hasta ile 32 sağlıklı kontrol değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda, hastaların %100'ünde Hey1 geninin ifadesinde, %73'ünde ise Hes1 geninin ifadesinde artış görülmüştür. Hastaların % 84,6'sında ID-4 geninin ifadesinde %51,3'ünde ise Ikaros geninin ifadesinde azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in the expression patterns of the Hes1 and Hey1 genes, which are the target genes of the Notch signaling pathway, the tumor suppressor gene Ikaros, and ID-4, which is involved in these regulation of the genes, may lead to the development of leukemia. The Ikaros gene expression, which has a pivotal role in determining the fate of cells during differentiation, is in balance with the Notch signaling pathway. A decrease in Ikaros expression results in increased expression of the target genes of the Notch pathway. Likewise, a decrease in ID-4 expression leads to an increase in the Hes1 and Hey1 expression levels.In the current study, the relationship between the Notch signaling pathway and the expression patterns of the Hes1, Hey1, Ikaros and ID-4 genes has been investigated. Expression levels were measured by Real-Time PCR. 110 patients with acute and chronic leukemias and 32 healthy controls were analysed.Hey1 and Hes1 gene expression levels were significantly increased in the patients. Expression of ID-4 decreased in 84.6% of patients while Ikaros gene expression was decreased in 51.3% of samples.