İstanbul pazarlarında listeria varlığı üzerine bir araştırma
A study on the presence of listeria in istanbul markets
  1. Tez No: 302701
  2. Yazar: AYSUN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞADİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da semt pazarları da dahil çeşitli satış noktalarında satışa sunulan ve listeriyoz olgularında riskli gıdalar olarak görülen süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünlerindeki Listeria türlerinin varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 25'i çiğ süt, 55'i peynir, 20'si tereyağından oluşan toplam 100 süt ve süt ürünü ile 20 kırmızı et, 15 tavuk eti, 20 kıyma, 15 salam, 15 sucuk ve 15 sosisten oluşan toplam 100 et ve et ürünü toplanmıştır. Toplanan örneklerde Listeria spp. varlığının kültür yöntemiyle araştırılmasında USDA-FSİS'in önerdiği yöntem kullanılmıştır. Örneklerin 46 tanesi kültür yöntemine paralel olarak Listeria Hızlı Test'le çalışılmış ve testin kültür yöntemi ile karşılaştırılması yapılmıştır.Çalışmada kullanılan 20 adet kırmızı et örneğinin birinden Listeria monocytogenes , 20 adet tereyağı örneğinin birinden Listeria innocua ve 15 adet salam örneğinin birinden Listeria innocua izole edilmiştir. Çalışmada kullanılan diğer gıda maddelerinde Listeria cinsi bakteri ürememiştir.Çalışmada elde edilen verilere göre, İstanbul'da satışa sunulan süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünlerinin Listeria varlığı açısından risk grupları için çok küçük de olsa risk taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it?s aimed to evaluate the incidence of Listeria spp. in milk and milk products and meat and meat products sold in a variety of markets including street markets in Istanbul as risky foods for listeriosis cases. Within the frame of this study 100 milk and milk products consisting 25 raw milk, 55 cheeses, 20 butters and 100 meat and meat products consisting 20 beefs, 15 poultries, 20 minced meats, 15 salamis, 15 fermented sausages, 15 sausages were collected. The method proposed by USDA-FSIS was used for the evaluation of the incidence of Listeria spp. in the collected samples. Fourtysix of the samples were studied and compared with Listeria Hızlı Test in parallel with the culture method.Listeria monocytogenes was isolated from one of the 20 beefs , Listeria innocua was isolated from one of 20 butters and one of 15 salamis . Other samples contained no Listeria spp.Thus the result of this study indicate that milk and milk products and meat and meat products sold in Istanbul have albeit very little, some risk for risk groups in terms of Listeria.