Koroner arter hastalarında MDR-1 gen polimorfizmi ve trombosit aktive edici faktör (PAF) düzeylerinin hastalıkla olan ilişkisinin araştırılması
Association of MDR-1 gene polymorphism and platelet activating factor (PAF) levels in patients with coronary artery disease
- Tez No: 302702
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ULUTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Cardiology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Proiflamatuvar bir mediatör olan Trombosit Aktive Edici Faktör (PAF), trombosit aktivasyon ve agregasyonunda rol alır. Koroner Arter Hastalığında (KAH) serum PAF düzeylerinin yüksek olduğu gösterilmiştir. ATP Bağlayıcı Kaset (ABC) taşıyıcı ailesinin bir üyesi olan ve birçok bileşik ile ksenobiyotiği, hücre dışına taşıyan Çoklu İlaç Dirençliliği-1 (MDR-1) proteini aynı zamanda PAF'ında hücre dışına taşınmasını sağlar. MDR-1 geninde bugüne kadar birçok Tek Nükleotid Polimorfizm (SNP) bildirilmiştir. Amino asit değişimine yol açmayan Ekson 26'daki C3435T polimorfizminin, MDR-1'in substratlarına karşı olan afinitesini etkilediği bildirilmiştir. Ekson 21'deki G2677A/T polimorfizmi amino asit değişimine yol açarak proteinin yapısını ve fonksiyonunu değiştirir. Bu polimorfizmler ile PAF'ın taşınma hızı arasındaki ilişkinin ne olduğu bilinmemektedir.Çalışmadaki amacımız, KAH olgularında yüksek olduğu bildirilen PAF düzeyleri ile MDR-1 C3435T ve G2677A/T polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Anjio olan 198 kişi çalışmaya dahil edildi. Anjio sonucuna göre damar tıkanıklığı olmayan 85 kişi kontrol grubu olarak, 113 kişi ise (1 damar=43, 2 damar= 36, 3 damar=34 ) hasta grubu olarak ayrıldı. Genotipleme PCR-RFLP yöntemleri ile, plazma PAF düzeyleri ise ELİSA yöntemi ile tespit edildi. Kan örneklerinde aynı zamanda ADP uyaranı verilerek trombosit foksiyonları değerlendirildi.MDR-1 C3435T ve G2677A/T polimorfizmleri açısından hasta ve kontrol gruplar arasında herhangi bir fark tespit edilmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Platelet activating factor (PAF) is a proinflammatory mediator which plays major roles in activation and aggregation of platelets. High levels of PAF has been shown to be related to coronary artery disease (CAD). MDR-1 protein, which is a member of ABC transporters family, takes place in transport of several proteins and xenobiotics as well as PAF. Several SNPs have been reported in MDR-1 gene so far. C3435T polymorphism in Ekson 26, which do not cause an amino acid change, have been reported to effect the affinity of MDR-1 to its substrates. G2677A/T polymorphism in Ekson 21 alters protein functions and structure as a result of amino acid change. Association of these polymorphisms with PAF transport rate is not known.Our goal in this study was to investigate the correlation of plasma PAF levels (which is known to be high in patients with CAD) with MDR-1 C3435T and G2677A/T polymorphisms. Study population was composed of 198 patients undergoing coronary angiography. Patients with normal coronary arteries (n=85) formed the control group and patients coronary artery disease (n=113) formed the study group. Patients with CAD were further divided into 3 groups according to the number of vessels involved (one vessel disease=43, two vessels disease=36 and three vessel disease =34). PCR-RFLP and ELISA was used for genotyping and plasma PAF level measurement. Percentage platelet aggregation was also studied by ADP stimulation of blood samples.MDR-1 C3435T and G2677A/T polymorphisms revealed no difference between patient and control groups (p>0.05).