El-Mütenebbi'nin şiirlerinde yaşam felsefesi
Al-Mutanabbi's philosophies of life in his poems
  1. Tez No: 302734
  2. Yazar: ŞİRİN GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tez, Ebu'?-?ayyib el-Mutenebbî'nin hayatı hakkında genel bir bakış ile günlük yaşam tarzını, düşüncelerini ve fikirlerini yansıtan şiirleri incelemektedir. Tez, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, şairin hayatı ve yetiştiği ortam anlatılmıştır. I. Bölümde yaşama ait temel değerler incelenmiş olup sırasıyla onurlu bir yaşam, sabır ve başarı, dünya hayatı ve ölüm, akıl, aşk, şarap, kadın ve övgüye değer vasıflar alt başlıklar halinde incelenerek ilgili beyitlerden örnekler ve çevirilerine yer verilmektedir. II. Bölümde ise el-Mutenebbî'nin kendisini övdüğü ve bunu gerektirenetkenler başlığı altında nesebi, cesareti, cömertliği ve şairliğiyle övündüğü beyitlerinden örnekler ve çevirilerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis analyses Abou-t-Tayyib Al-Mutanabbi?s style of daily life, his ideas and his poems that echoes his views within a general overview. The thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction chapter, the poet?s life and his living environment are stated. In the first chapter, the basic values of life are analyzed respectively as a life of dignity, patience, success, secular life, death, wisdom, love, wine, woman and laudable qualities in subheadings and the examples from the related couplets and translations are dealt. In the second chapter, the examples from the couplets and translations including his self-praises about lineage, courage, generosity, and poets are stated.