Ramon Jose Sender'in Mıknatıs adlı eserinde sosyal adalet kavramı
The concept of social justice in the Ramon Jose Sender's novel Magnet
- Tez No: 302742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
?Ramón José Sender'in Mıknatıs Adlı Eserinde Sosyal Adalet Kavramı? başlıklı yüksek lisans tezinde yazarın eseri sosyal adalet yönüyle ele alınmıştır.Eserde anlatılan ve başkahraman Viance´nin başından geçen olaylar XX. yüzyılın ilk yarısında meydana gelmektedir. Bu nedenle roman bu dönemin toplumsal özelliklerini yansıtır ve İspanyol toplumunu bütün yönleriyle okuyucuya aktarır.Toplumsal yönünün yanı sıra yazarın eserinde yer verdiği diğer bir nokta ise 1921 yılında meydana gelen Annual Savaşı'dır. Bu savaş tüm yönleriyle ele alınmıştır. Tezde orduda bu dönemde oluşan toplumsal sınıf farklılıklarına vurgu yapılmış ve adalet konusu irdelenmiştir. Sosyal adalet kavramı incelenmiştir.Kral XIII. Alfonso 1931 yılında seçimi Cumhuriyetçilerin kazanmasından sonra İspanya'yı terketmiştir. Bu tarihten sonra ülkenin durumu iyice çıkmaz sokağa girmiş ve iç savaşa sürüklenmiştir. Bu nedenle eserde anlatılan tarih olan Annual Felaketi'nin yaşandığı 1921 yılı İspanya tarihinde dönüm noktalarından birisidir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes ?The Concept of Social Justice in the Ramón José Sender?s novel ?Magnet? is analyzed from it?s social justice perspective.The events of the book take place at the beginning of the XX. century. Therefore the book reflects the social characteristics of that time and narrates all the aspects of Spanish society to the reader.Besides of social aspect, another point given by the author in his book is Annual War which took place in 1921. This war is analysed with all the aspects. In the thesis, it is emphasized the social class differences in the army at that time and the topic of justice is analysed. Also, the Social Justice concept is examined.King Alfonso XIII. left the country after the republicans won the election in 1931. As of this date, the situation of the country got worse and a civil war broke out. Therefore the year 1921, when the Annual Disaster occured, is one of the turning points in the Spanish history.