Türk devrimi ve egemenlik anlayışındaki dönüşüm
The Turkish revolution and conversion of sovereignity conception
  1. Tez No: 302743
  2. Yazar: AYŞE FUNDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKSUT MUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyetine geçiş birçok açıdan hem bir kopuş hem de bir süreklilik içermektedir. Monarşik bir yönetimin Cumhuriyete dönüşümü için de bu söylenebilir.Osmanlı monarşisi kapitalist dünya sisteminden kopamamış ve 18. yüzyılın başından itibaren hem bilinçsel ve hem de kurumsal değişimlere sahne olmuştur. Osmanlı toplumu Tanzimatla birlikte dinsel aidiyetler arasında eşitlikle ve temsil kurumlarıyla tanışmıştır. 1876'da ilk anayasa ilan edilmiş, 1908'de ilan olunan İkinci Meşrutiyetle de siyasal katılım, temsil, siyasal parti ve halk ve hakimiyet-i milliye olguları siyaset alanına dahil olmuştur.İmparatorluğun son dönemine yalnızca savaş değil rejime yönelik kuramsal ve eylemli mücadeleler de damgasını vurmuştur. Bu mücadelelerin bir parçası olarak savaş döneminde yerel, bölgesel ve ulusal kongreler oluşmuştur. Bu dönemde, siyasal aktörlerin sınıfsal kimliği de değişmiştir.İşte bu süreklilik içinde Cumhuriyet önemli bir sıçrama olarak doğmuştur.
Özet (Çeviri)
The transition from Ottoman Empire to Turkish Republic includes both crack and continuousness in many side. It?s possible to say the same thing for the transformation from a monarchy to a republic.The Ottoman Monarchy couldn?t be insulated from the capitalist world system. So beginning from 18. century it became the scene of the changes in minds and in institutions. The Ottoman people got acquainted with equality among religious identities and with representation in the years 1839-1876 .The first constitution was declared in 1876 and beginning from the second constitutional monarchy which was declared in 1908, the political participation, representation, political party, public and national sovereignty concepts were introduced the political field.Not only the war but also theoretical and active struggles against the regime marked the last period of The Empire.In the period of war, some local, regional and national congresses appeared as a part of these struggles. The class identities of political actors changed in that period.So the Republic appeared as a break out in this continuousness.