Ceza Muhakemesi Hukukunda bilirkişilik
The expert witness in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 302741
  2. Yazar: YAPRAK ÖNTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Üç ana bölüm altında ele alınan ceza muhakemesi hukukunda bilirkişilik konusu, birinci bölümünde, öncelikle ceza muhakemesinin amacı ve ispat sorunu açısından bilirkişilik değerlendirilmiştir. Bilirkişiliğin ve bilirkişi görüşünün hukuki nitelikleri çeşitli görüş ve tartışmalar çerçevesinde tespit edildikten sonra varılan sonuçların ışığında bilirkişinin tanımı ve niteliklerine de birinci bölümde yer verilmiştir.İkinci bölümde ise, bilirkişiye başvurmadaki kurallar üzerinde durulduktan sonra, bilirkişi olarak atanabilecekler ve atama usulü aktarılmıştır. Ayrıca, bilirkişinin yetkileri, yükümlülükleri ve sorumluluğu da bu bölümde ele alınmıştır.Tezin üçüncü ve son bölümde ise, bilirkişinin incelemesi ile oy ve görüşünü yazılı ve sözlü olarak bildirmesi konuları irdelendikten sonra bilirkişi raporunun değerlendirilmesi ve bağlayıcılığı hususları tartışılmıştır. Son olarak bu bölümde, uzman mütalaası da bilirkişi raporuyla kıyaslanmak suretiyle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The expert witness in criminal procedure law is the subject of the thesis, which is discussed under three main chapters. Under first chapter, expert witness is evaluated in the scope of the object of criminal procedure and burden of proof. The legal nature of the expert witness and conclusions and statements derived are determined through taking various points of view and arguments into consideration. Following that, in the light of the results determined, the definition of the expert witness and his/her qualifications are also discussed.Under second chapter, after emphasizing the rules concerning the applying to the expert witness, the ones who can be appointed to the task and the procedure of assignment is conveyed. In addition, the obligations, competences and the liability of the expert witness are considered.The third and the last chapter is composed of the observation of the expert witness and the notification of his/her written or oral vote and opinion. After the discussion of the evaluation of experts? reporting and its binding effect, the statement of the specialist is explained through comparing it with the experts?.