Türkiye'deki gönüllü çevre örgütleri
Voluntary envviornmental organizations in Turkey
- Tez No: 302744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Öncelikle, 2000'li yıllarla beraber Türk çevre hareketi, yerel düzeyden bölgesel düzeye, bölgesel düzeyden ulusal düzeye geniş bir yelpazeden oluşmakta ve platformlar gibi farklı oluşumlara ev sahipliği yapmaktadırlar. Bunun yanında, Türkiye'deki gönüllü çevre örgütleri genel olarak ilgi ve çalışma alanlarını daha çok çevre korumacılığı olarak belirlemişlerdir. Bu amaç doğrultusunda; kamuoyunun harekete geçirilmesi, siyasal süreci çevre lehinde etkileme amacı ile hükümetleri kimi eylem ve faaliyetlerinde uyarma, halkın bilgilendirilmesi ve eğitimi konusunda çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır. Öte yandan, 2000'li yıllarla beraber köktenci ve daha radikal olarak görüşlerini belirleyen diğer gönüllü çevre örgütleri Korumacılar kadar etkili ve bünyelerinde çevre sorunlarını önlemede daha keskin ve siyasal yapıyı değiştirici görüşler barındırmaktadır. Son olarak, 2000'li yıllarla artan yatırım amaçlı faaliyetlere, çevre sorunlarının oluşumunu arttırdığı için, Korumacı ve Radikal çevre örgütleri olumsuz tepkiler vermekte ve bu anlamda bir araya gelme çabalarında bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
First of all, since 2000s to nowadays, Turkish environmental movement have consisted of a wide range the local level to the regional level, regional level to national level and have hosted formation like platforms. Furthermore, voluntary environmental organizations in Turkey in general have determined areas of interest and the study as more environmental protection. For this purpose, they intensified their works in respect of the mobilization of public opinion, to influence the political process in favor of the environment in order to warn the governments of some actions and activities, public information and education. On the other hand, with years of 2000s, other voluntary environmental organizations which determines their opinions as more radical and radical have defined like conservator?s effective idea and accommodates so as to preventing environmental problems opinions which more sharply and exchange the political structure Finally, the increasing investment activities and early 2000s, to increase the formation of environmental problems, protectionist and the radical environmental organizations negative reactions and are located in their efforts to come together in this sense.