İdeolojiler ekseninde askeri müdahaleler karşısında Süleyman Demirel
Süleyman Demirel against the military interventions in the context of ideologies
- Tez No: 302751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Türkiye'de siyasal tarihi ve sivil-asker ilişkisini Süleyman Demirel'siz incelemek mümkün değildir. Demirel hakkında değişkenliğinin anlaşıldığı ve en fazla tartışıldığı konuların başında askeri müdahaleler karşısındaki tutumu gelmektedir. Demirel askeri müdahalelere farklı tepkiler vermiş, özellikle 28 Şubat döneminde önemli farklılık olmuştur. Demirel'in askeri müdahaleler karşısındaki tutumundaki birçok etkenleri sınırlamadan konunun incelenmesi mümkün değildir. ?Demirel - askeri müdahaleler sorunsalını? açıklamayı en başta ideolojiler sağlayacaktır. Askeri müdahalelere olan etkisi bakımından merkez sağın ideolojileri ya da ideolojik unsurları beş ayrı başlık altında incelenebilir: demokrasi, dini muhafazakârlık ve laiklik, siyasal devletçilik, milliyetçilik ve Atatürkçülük. Bu siyasal unsurlar Demirel'de karşı olmadan ittifak etmeye kadar birçok şekilde askeri müdahalelere yaklaşımda etkili olmuştur. Bir başka deyişle, Demirel'in askeri müdahaleler karşısındaki tutum farklılıkları temelde merkez sağın sahip olduğu ve ilişkide zıt sonuçlar doğmasına neden olan ideolojilerden kaynaklanır. Bunun sonucu olarak, Demirel'in askeri müdahalelere olan tepkisinde 27 Mayıs sonrasında, 12 Mart ve 12 Eylül'de önemli bir devamlılık yaşanırken, sadece 28 Şubat'ta kısmi olarak kopuş yaşanmıştır. Sonuçta, Demirel'in askeri müdahaleler karşısındaki tutum değişiklikleri ideolojilerin, merkez sağın ve nihayetinde Türk siyasal yapısının değişiklikleridir.
Özet (Çeviri)
It is impossible to consider the political history and civil-military relation in Turkey without Süleyman Demirel. His attitude towards military interventions is one of the most argued and complicated issue about Demirel. He reacted differently to military interventions and great difference existed especially in the 28 February era. It is impossible to consider the topic without restricting the several effects behind the attitudes of Demirel towards military interventions. Ideologies can basically explain ?the issue of Demirel - military interventions?. The ideologies or ideological elements of central right related to military interventions can be categorized into five: democracy, religious conservatism and secularism, political statism, nationalism and Kemalism (Atatürkçülük). These political elements had different influences on approaches of Demirel to military interventions changing from opposition to alliance. In other words, the different attitudes of Demirel towards military interventions stem from ideologies of central right that cause contradictory results in the relation. As a result of this, a serious continuation existed after 27 May, 12 March and 12 September, while a partial rapture in the 28 February in the reaction of Demirel to military interventions. In conclusion, the different attitudes of Demirel toward military interventions are the differences of ideologies, central right and so the Turkish political structure.