Türkiye'de kırsal kalkınma politikaları: Yerel yönetimlere katkısı kapsamında KÖYDES Projesi
Rural development policies in Turkey: The contribution of the KÖYDES Project to local governments
  1. Tez No: 302755
  2. Yazar: FATMA KALDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Cumhuriyetin kurulmasından bu yana Türkiye'de kırsal kalkınma çalışmaları önemini korumaktadır. Özellikle, Cumhuriyetin ilanı ile başlayan dönemde hem kırsal alanlarda nüfusun yoğun olması hem de ülkeyi kalkındıracak tarımsal gücün ve üretimin bu alanlarda birikmesi kırsalın önemini artırmıştır. Bu kapsamda çalışma ile amaçlanan, kırsal alanlara yönelik politikaların Cumhuriyetin kurulmasından bu yana geçirdiği dönüşümleri inceleyerek, yaşanan değişimleri analiz etmektir.Kırsal kalkınma politikalarının gelişiminin incelendiği çalışma birbiriyle tarihsel olarak bağlantılı iki bölümden oluşmaktadır. Öncelikle kırsal alanlara yönelik kavramların incelendiği birinci bölümde, Türkiye'de planlı dönem öncesinde ve planlı dönemde, kırsal alanların hangi uygulamalar kapsamında ele alındığı ve bu politikaların ekonomik, sosyal ve kültürel değerlere olan etkilerinin yeterliliği ele alınmıştır. İkinci bölümde, kırsal kalkınma politikalarının yeni liberal politikaların etkileri ile birlikte geçirdiği dönüşüm ve bu dönüşümün yönetsel yapıya yansımaları incelenmiştir. Özellikle, 1980 sonrası merkezi yönetimlerin yetkilerini yerel yönetimlere devretmesi, kırsal alanların yönetimini de etkilemiştir. Bu nedenle, ikinci bölümde ayrıca, yerel yönetimlerce yürütülen ve kırsal alanlara yönelik politikaların değişimini göstermek açısından önemli bir proje olan KÖYDES Projesi de inceleme kapsamına alınmıştır.Çalışma kapsamında edilen bilgilere göre, Türkiye'de kırsal kalkınma politikalarının hem kırsal alanlardaki nüfus yoğunluğunun azalması kapsamında hem de yeni liberal politikaların etkileri yönünde önemli değişimler gösterdiği söylenebilir. Yaşanan değişimlerin kırsal alanlarda yaşayan halk için olumlu ya da olumsuz olacağı ise cevabı zamanla ortaya çıkacak bir soru olarak yerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of rural development activities in Turkey maintains since the establishment of the Republic. In particular, in the period beginning with the declaration of the Republic, being densely populated and holding the agricultural production power which would develop country?s economy, the rural areas increased their importance. The purpose of this study, by examining the policies for rural areas since the establishment of the Republic, is to analyze the changes that occured.The study that examined the development of the rural development polices, consists of two parts which are connected to each other by historically. In the first part, firstly the concepts of policies for rural areas are examined and then, during the planned period and before, the government policies for rural areas and the adequacy of the effects of these policies to the economic, social and cultural values are discussed. In the second part, the transformation of the rural development policies with the effects of neo-liberal policies and the impacts of this transformation on the administrative structure are investigated. In particular, after 1980 the central government has transferred authorization to local governments, and this also influenced the management of rural areas. Therefore, the KOYDES Project which is executed by local governments and a crucial example of the transformation in rural area policies is also included in the second part.According to the information gained by this study, the reduction of population density in rural areas and the effects of neo-liberal policies have a significant effect on the rural area development policies. That the changes will be positive or negative for the people living in the rural areas will maintain its position as a question whose answer will emerge over time.