Lösemili ve lenfomalı hastalarda ailevi ve çevresel faktörler
- Tez No: 30276
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
-69- ÖZET Bu çalışma Ankara Üniversitesi îbn-i Sina Hastanesi hematoloji ve Tıbbi Onkoloji servislerinde lösemi ve lenfoma tanısı ile yatan hastalara etyolojiye yönelik ailevi ve çevresel faktörler saptamak üzere 114 lösemi ve 81 lenfomalı hastaya anket formu uygulanarak gerçekleştirilmiştir, Lösemili hastaların % 40.2'sini lenfomalı hastaların % 32.2'sini kadınlar oluştururken lösemililer % 59.8'i, lenfomalıların % 67.8'i erkektir. Lösemili hastaların % 66.5'i lenfomalı hastalarm % 60.6'sı 15-44 yaş arasmdadır. Lösemili hastaların % 44. 7 'si lenfomalı hastalarm % 47 'si ilkokul mezunu olup lise ve yüksek okul mezunu yüzdesi düşüktür. Araştırma grubunu oluşturan lösemi ve lenfomalı hastalar üniversite hastanelerine ulaşım kolaylığı nedeniyle daha çok îç Anadolu ve karadeniz bölgelerinden gelmişlerdir. Lösemili hastaların % 21'i işçi, % 17.5'i memur, % 29'u ev hanımı olup lenfomalı hastaların % 28'i işçi, % 19.7'si memur, % 27.2'si ev hanımıdır. Bu konuda özellikle sorumlu tutulan kimyasal maddeler, radyasyon, sigara ve ailevi faktörler gibi etken faktörler araştırılıp literatür bilgileri ile karşılaştırılmıştır. Sigara kullanımı, elektromagnetik radyasyon bulguları literatür bilgileri ile uyumlu bulunmuştur. Lösemili hastalarm % 53,5'i, lenfomalı hastalarm % 51.9'u sigara kullanmaktadırlar. Lösemili hastalarm % 60.5'inin, lenfomalı hastaların % 55'inin yaşadıkları çevrede yüksek voltajlı gerilim hattı (eletromanyetik radyasyon) bulunmaktadır. Tanı amacıyla radyasyona maruz kalan lösemili hastalar % 30.7, lenfomalı hastalar % 26'dır. Kimyasal maddeler, yaş ve cins faktörü, ailevi faktörler ile ilgili bulgular araştırma grubunun küçük olması nedeniyle literatür bilgileri ile uyumlu bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the etiological familial and environ mental factors in patients accepted with and lymphoma to the Hematology and On cology clinics of İbn-i Sina Hospital by giving questionnaire to the 1 14 patients with ieuhemia and 81 with lymphoma. While women constitute the %40.2 of all leuhemi and, %32.2 of lymphoma pa tients, these figures are respectively %59.8 and %67.8 in men. %66.5 of all leukaemia, and %60.6 of lymphoma patients are between 15-44. %44.7 of leukaemia and %47 of lymphoma patients are primary school gradu ates and the percentage of high school and university graduates is very low (There is no general data for Turkey). The lymphoma and leukaemia patients which make up our study groups are predominantly from Middle Anatolia and Black Sea regions, due to the possibility of easier transportation. Of all leukaemia patients, %21 are workers, %1 7.5 public servants and %29 house wifes. As to, lymphoma patients %28 workers, %19.7 public servants and %27.2 house wifes. The factors such as familial factors, smoking, radiation chemical substinces that are considered responsible in this respect were examined and compared with the data in literature. Smoking and electromagnetic radiation has been found to be con sistent with the data in the literature. %53.5 of the patients with leukaemia, and %51.9 of the patients with lymphoma are smokers. High voltage electric lines are present in the close vicinity of %60.5 of lymhoma and %55 of leukaemia patients. Lymphoma patients who are exposed to ra diation with diagonostic goals are %30.7, and lymphoma patients %26. The datş concerning familial factors, ago, sex and chemical substances have not been found consistent with the data in the literature due to the small size of the sample population.