İltekin ilkokulu öğrenci ve öğretmenlerinin ağız ve diş sağlığı bilgi ve tutumlarının saptanması ve öğrencilere uygulanan bir müdahale araştırması
  1. Tez No: 30275
  2. Yazar: GÜLAY ÖZPERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİHTER YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
-»u- ÖSET Müdahale niteliğindeki bu araştırma, 1992-1993 eğitim ve öğretim yılında Ankara ili Cebeci ilçesi İltekin ilkokulu'nda yapılmıştır. Yaşları, sınıfları, anne ve babalarının eğitim düzeyleri benzer olarak seçilen 4. ve 5. sınıf öğrencilerinden oluşan iki gruptan öğlenci grup müdahale, sabahçı grup kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Her iki gruba da uygulanan ilk testten sonra öğrencilerin hangi konularda yetersiz bilgiye sahip oldukları tesbit edilerek bu konulara ağırlık veren bir eğitim programı hazırlanmıştır. Ağız ve diş sağlığı konusunda hazırlanmış çizgi filmle birlikte bir sohbet şeklinde programın birinci bölümü uygulanmıştır, ikinci bölümde ise model üzerinde doğru diş fırçalama ve diş ipliği pratiği yapılırken, öğrencilerin de kendi fırça ve diş iplikleriyle pratik yapmaları sağlanmıştır. Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu afişler üzerinde yetersiz bilinen konular tekrar edilmiştir. Florlu diş ipliği, florlu gargara ve tabletler tanıtılarak, nasıl kullanılacağı anlatılmıştır. Toplam tutarlılık boyutu müdahale grubu için %93, kontrol grubu için ise % 82 bulunmuştur. Eğitim yapılmayan kontrol grubu öğrencilerinin ağız ve diş sağlığı bilgi düzeylerinde önemli bir değişiklik olmazken müdahale grubu öğrencilerinin bilgi düzeylerinde önemli değişiklikler gerçekleştirilmiştir{düzenli diş fırçalamanın etkisinin ne olduğunun bilenlerin boyutunda % 23 artış, doğru diş fırçalama şeklinde % 20 artış, yeterli macun miktarı konusunda % 55, en uygun ara yüz temizlik aracı % 70 artış, flor'un faydasında % 92 artış, diş plağının ne olduğu % 114, diş eti hastalıklarının sonucunda ise % 240 artış, p0.05). ±lk ve son test sonuçlarına göre her iki grupta başarılı olanların yüzdeleri arsındaki fark istatistiksel olarak önemli olup, müdahale grubunun yararınadır. Müdahalenin rölatif etkinliği 1.7 'dir. Bu da bize yapılan müdahalenin etkili olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonunda hem müdahale hem de kontrol grubu öğrencilerine ağız ve diş sağlığı konusunda eğitici broşürler dağıtılmıştır. Bu çalışmaya destek veren diğer bölümünü de îltekin ilkokulu öğretmenlerinin ağız ve diş sağlığı konusundaki bilgi düzeylerini ortaya koymak amacıyla yapılan kesitsel nitelikte bir araştırma oluşturmaktadır, öğretmenlerin % 73.6'sı 40 yaşın üzerinde 26.4'ü ise 30-40 yaş arasındadır. Yüzde 78.9'u kadın olan öğretmenlerin, % 28.9'u 10 yıldır, % 21.1'inin de 10 yıldan fazla süredir bu okulda görev yaptığı belirlenmiştir. îltekin ilkokulu öğretmenleri % 28.9'unun öğretmenlik eğitimleri esnasında ağız ve diş sağlığı eğitimi almışken % 68.4'ü almadıklarını belirtmiştir. Eğitim alanların % 45.5'i diş hekiminden % 27.3'ü labratuvar öğretmeninden bilgi edindiklerini belirtmişlerdir, öğretmenlerin % 36.4'ü kişisel araştırmaları ile bilgi edindiklerini belirtirken % 36.4'ü seminer veya derslerden, % 18.2'si kitaplardan, % 18.2'si ağız ve diş sağlığı konulu fimlerden, % 9.1'i de diş tedavileri sırasında öğrendiklerini ifade etmişlerdir.-92- öğretmenlerin % 92.1' i ilkokul programında ağız ve diş sağlığına ayrılan bölümü yetersiz bulmuş ve yetersizliğin nedenleri konusunda uygulamanın yetersizliğinden söz edenler öğretmenlerin % 45. 7 'sini oluşturmuştur. öğretmenlerin % 50.0 'sinin en uygun arayüz temizlik aracı olarak diş ipliğini seçerken % 34.2'sinin diş fırçasını, % 15.8'inin de kürdanı seçtiği görülmüştür. öğretmenlerin % 78.9'unun diş yapısını güçlendiren en etkili madde olarak kalsiyumu seçtikleri ancak % 10 'unun flor'u seçtiği belirlenmiştir, öğrencilerin bilgilerinin yetersiz olduğu bazı konularda öğretmenlerin de bilgilerinin yetersiz oluşu önemli bir bulgudur. Bu konularda öğretmenlerin eğitilerek öğrencilerin eğitiminde rol almaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine the short term effectiveness of an oral health education program on a group of fourth and fifth grade primary school children and to determine the level of knowledge of the same school's teachers about oral health, The two group of students which had uniform basis of age, sex and parent education had been selected randomly (control and intervention). At the beginning of the study all children were exposed to a set of questions to determine their level of knowledge of oral health care. The results of this examination were used to develop the oral health education program. This education program was applied only to the intervention group by means of audio-visual tools, assessments were carried out before and after the oral health education program.