Kronik myeloid lösemili ve lenfomalı hastaların periferik kanlarında telomeraz aktivitesinin araştırılması
Analysis of telomerase activity in peripheric blood of patients with chronic myeloid leukemia and lymphoma
- Tez No: 86444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN YASASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
7. ÖZET Telomerler, kromozomların ucunda bulunan ve kromozom sürekliliği için gerekli olan tekrarlanan DNA dizileridir. Telomer uzunluğunun hücrelerin kalan replikasyon sayısını belirleyen bir mitotik saat olduğu düşünülmektedir. Telomerlerin hücrenin her bölünmesinde kısalması, hücre yaşlanması ve ölümüne yol açar. Telomeraz enzimi, memeli hücrelerindeki telomerlere 5TTAGGG3' dizileri ekleyerek telomer kısalmasını önler. Somatik hücrelerde baskılanmasına karşın tüm malignitelerin %85'inde telomeraz aktivitesi gözlenir. Çalışmamızda KML ve lenfoma hastalarında telomeraz aktivitesi düzeyleri araştırılmıştır. 50 KML hastasının 16'sında yüksek düzeyde aktivite saptanırken, lenfoma hastalarında enzim aktivitesi normal düzeylerde bulunmuştur. Ayrıca telomeraz aktivitesi ile ilişkili olarak telomer bantlarının uzunlukları otoradyografik olarak incelenmiş, enzim aktivitesi yüksek bulunan KML 'li hastalarda uzun telomer bantları, diğer hastalarda ise kısa telomer bantları görülmüştür. Lenfoma hastalarında ise düşük telomeraz aktivitesine rağmen uzun telomer bantlarının varlığı dikkat çekmiştir. Bu da lenfoma hastalarında hücrelerin ölümsüz olabilmek amacıyla telomer uzunluğunu sürdürmek için telomeraz dışında farklı bir mekanizma kullandığını düşündürmektedir. 49
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Telomeres are repeated DNA sequences, positioned at the ends of chromosomes and are essential for the stable maintenance of chromosomes. The telomere length serves as a mitotic clock determining the remaining replicative capacity of the cell. Telomeric sequences are lost during each cell division, leading to a process thought to contribute to senescence and cell death. The enzyme telomerase adds 5'-TTAGGG-3' repeats to the mammalian telomeres and maintains the telomere length. Telomerase is normally inactive in most somatic cells but telomerase activity is observed in malignancies. In this study telomerase activity was analysed in CML and lymphoma patients. High activity levels were detected in 16 CML patients. On the other hand, no activity was observed in lymphoma patients. The length of the telomeric fragments was also investigated by autoradiography. CML patients with a high level of telomerase activity displayed longer telomeres in accordance with the observed activity. In contrast to the low enzyme activity, long telomeric repeats were also observed in lymphoma patients. These results may indicate that lymphoma cells may make use of different pathways for maintaining the length of their telomeres. 50