Türklerde hukuk devleti kavramının tarihsel gelişimi: Töre hukukundan çağdaş anayasalara
The development of the rule of law throughout Turkish history: From traditions to contemporary constittutions
  1. Tez No: 302773
  2. Yazar: ALİ ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Hukuk devleti, vatandaşların hukuki güvenlik içinde bulundukları, devletin eylem ve işlemlerinin hukuk kurallarına bağlı olduğu, yönetilenlere hukuksal güvenceler sağlayan, yönetilenlerin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan devlet demektir. Hukuk devletinin tarihi gelişimi, ?mülk devlet? anlayışından ?polis devleti? anlayışına, oradan da ?hukuk devletine? doğru olmuştur. Hukuk devleti anlayışı, Türklerin kurdukları ilk devletlerden itibaren hep var olmuş, bu anlayışları İslamiyet'i kabul etmelerinden sonra devam etmiş, günümüzde de hala devam etmektedir. Türkler, hukuka bağlı devlet, hukukun üstün veya egemen olduğu devlet olarak da tarif edilen hukuk devleti anlayışını, bulundukları dönemlerin özellikleri dolayısıyla, bazı gereklerinde eksiklikler bulunsa da tarihleri boyunca benimsemişlerdir. Bu anlayış, İslamiyet'ten önceki dönemde töre hukuku ile İslamiyet'ten sonraki dönemde şer'i ve örfi hukukla, Cumhuriyet döneminde ise çağdaş anayasaların temel hükümleri ile kendini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Rule of law is a kind of state in which citizens feel safe, acts and procedures of which are bound with laws, which provide legal assurance to the citizens, which secures fundamental rights and freedom of the citizens. The historical course of rule of law made a progress firstly, to ?state of property?, secondly, to ?state of police? and then to ?rule of law?. The concept of rule of law have constantly existed since the first states that Turks founded, and this approach of Turks to legality has continued to exist after they converted to Islam as their new religion, and it still continues to exist. Even though there lacks some qualities of rule of law, Turks adopted, the concept of the state bind with laws, the state described as rule of law in which laws are superior to everything considering the characteristics of the period that they lived. This approach has been accepted and practiced as traditional laws before Islam, as Islamic and traditional laws after accepting Islam, as basic rules of temporary constitutions.