66 numaralı Adana Kadı Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (H. 1209-1210/M. 1794-1795)
Transcription and evaluation of Adana Kadı Register numbered 66 (B. C. 1209-1210/D. C. 1794-1795)
  1. Tez No: 302774
  2. Yazar: SEZER AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
18.yüzyıl sonlarını içeren 66 Numaralı Adana Kadı Sicili'nde bölgede yaşanan aşiret mücadeleleri nedeniyle meydana gelen asayiş sorunları açıkça görülmektedir. Bu durumun sebep olduğu göç hareketleri ve mali sisteme etkileri merkezden yazılan ferman ve buyruldularda yer etmiştir. Bölgedeki otorite zâfiyetini doldurmak isteyen Menemenci ve Hasanpaşazâde aşiretlerinin mücadeleleri ve bu mücadelelerin reaya üzerindeki etkileri toplumun göç etme eğilimlerini artırmıştır. Asayiş sorunları, menzilcilik gibi kamu hizmetlerinin yerine getirilmesini de engellemiştir. Bu sebeple 1794-1795 yılları arasında Adana'da vergi hane sayısının üç yüz haneye kadar indiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Adana Kadı Register numbered 66 including the end of 18th century, public security problems are seen obviously due to tribe struggle. Migration movements that situation in region bring on and effects on financial system are written on edicts and imperial edicts. Controversy of Menemenci and Hasanpaşazade Native Tribe wishing to come up authority weakness in region and controversy effects on public raised the public migration tendency. Public security problems also blocked to carry out public utility (service) such as transportation and accomodation. Therefore between 1794-1795 it is seen that the number of tax house in Adana has decreased to 300.