Kahramanmaraş'ta çocuk folkloru
Children's folklore in Kahramanmaraş
- Tez No: 302778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada toplumların kimliklerini yansıtan folklorun bir parçası olarak yaşamaya devam eden çocuk folklorunun Kahramanmaraş yöresindeki yansımalarına yer verilmiştir. Bu çalışma kapsamında çocuklarla ilgili inanış ve uygulamalar ile onları ilgilendiren sözlü edebiyat ürünleri ve çocuk oyunları incelenmiştir. Çalışma kaynak kişilerden yapılan derlemeler ve yazılı kaynak taraması sonucunda oluşturulmuştur. Bu çalışmada değişen yaşam tarzının yanında yaşatılan, yaşatılmaya çalışılan çocuk folkloru ürünlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, as part of the folklores reflects the identity of a societies that continues to experience in children's folklore are the reflections of the Kahramanmaras region. Beliefs and practices within the scope of this study related to children and children's games with them products were examined concerning oral literature. Working with the resource persons was created as a result of literature reviews, and writing. In this study, as well as changing lifestyle, products to be kept alive in the folklore of children were studied.