Avrupa Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın karşılaştırılması
Acomparısıon of the European Central Bank and the Central Bank of the Republic of Turkey
- Tez No: 302780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA DİREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ekonomilerde iktisat politikası uygulayıcıları ekonomik istikrar ile sürdürülebilir ekonomik büyüme ve gelişmeyi sağlamayı temel hedef olarak belirlemişlerdir. Bu hedeflere ulaşmak isterken para ve maliye politikalarının koordineli olarak birlikte uygulanması gerekmektedir. Merkez bankaları da para politikası uygulayan aktör olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde ekonomilerin en büyük sorunu fiyat istikrarıdır. Fiyat istikrarını gerçekleştirmek üzere para politikası uygulayıcısı merkez bankaları ile maliye politikası uygulayıcısı hükümetler tarafından belirlenen programlar uygulamaya konulmaktadır.Avrupa Birliği dünya tarihinde çok önemli bir bütünleşme hareketini temsil etmektedir. Bu bütünleşme hareketi içerisinde ekonomik alandaki bütünleşme önemli bir yer tutmaktadır. Bu süreç içerisinde, Avrupa Birliği'ne üye devletler bazı alanlarda egemenlik yetkilerini, Birliğin yetkili organlarına devretmişlerdir. Bu organlardan birisi de Avrupa Merkez Bankası'dır. Avrupa Merkez Bankası ve içinde bulunduğu Avrupa Merkez Bankaları Sistemi işleyişi, üye devletlerin devrettiği yetkilerin oluşturduğu hukuk kuralları sayesinde işlemektedir.Hazırlanan bu tez çalışmasında Türkiye'nin aday ülke statüsünü kazandıktan sonra tam üyeliğe kabul için üyelik şartlarını gerçekleştirme aşamasında çıkartılan ve çıkartılacak olan uyum yasalarında Merkez Bankasının rolü tüm detayları ile incelenmiştir. Yapılan bu çalışmalar genel olarak değerlendirilmiş ve yapılması düşünülen diğer reformların niteliği ve uygulanabilme olasılıkları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sonuçta ekonomik Yapısal Uyum Programları çerçevesinde en önemli rol Merkez Bankası'na düşmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu çerçevede, Dünyadaki en modern merkez bankalarından biri olan Avrupa Merkez Bankası'na, kurumsal ve politika uygulamaları bakımından uymaya çalışmaktadır. Yapılan çalışmalara rağmen, finansal sisteme uyum süreci ve Avrupa Merkez Bankası'na entegrasyon için gerekli kriterlerin bir kısmı hala sağlanamamıştır. Bu çalışmada Avrupa Merkez Bankası'na uyumun sağlanması için yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların başarı şansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic policy makers aim to achieve economic stability along with sustainable economic growth and economic development. In order to meet with these promises monetary policy has to be coordinated with public policy. Central banks are the main actors conduct monetary policy. In modern days, the most fundemental problem of the world economies is price stability. Central banks as the monetary policy makers and governments as the public policy makers put such policies into effect to achieve price stability.The European Union is one of important examples of integration movements in the world. Economic integration is one of the important steps of this movement. During the membership process, member states are expected to had some of their powers to the several institituions of the European Union. One of the institutions that assume handed powers is the European Central Bank. The European Central Bank and the European Central Bank System operate according to the laws determined by the member states. While all members have to follow these laws, candidate countries are also expected to follow the same laws.In this study, Turkey, after gaining the status of candidate country, to perform the full membership requirements for admission to membership under the laws of reconciling, which is legislated and will be legislated from the role of Central Bank, were examined with all the details. Changes, that were made, were evaluated generally and nature of the other reforms, that are being determined, was also evaluated separately. After all, Central Bank has the most important role to follow the Structural Adjustments Program. In this context, the Central Bank of Republic of Turkey is working to comply with the European Central Bank, one of the world?s most modern bank, in terms of institutional and policy applications. Despite the efforts, the adaptation process to the financial system and some of the necessary criterias for the integration of the European Central Bank could not be achieved yet. In this study, the efforts to ensure the compliance with the Europena Cental Bank and the chances of the success of these efforts were investigated.