Makro ihtiyati politikaların karşılaştırılması: COVID-19 pandemi dönemi (2020-2022) Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) örneği
Comparison of macroprudent policies: The example of the European Central Bank (ECB) and the Central Bank of the Republic of Türkiye (CBRT) in the COVID-19 period (2020-2022)
  1. Tez No: 971457
  2. Yazar: HEJA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, COVİD-19 pandemisi döneminde (2020-2022), uygulanan makro ihtiyati politikaların karşılaştırılması yapılmaktadır. Çalışma, makro ihtiyati politikaların teorik çerçevesi, COVİD-19 pandemisinin dünya ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini, ECB ve TCMB'nin pandemi sürecinde uyguladıkları para politikaları ile eş güdümlü ilerleyen makro ihtiyati politikaları ve araçları incelemektedir. Araştırma, COVİD-19 döneminde (2020-2022) uygulanan makro ihtiyati politikaların etkinliğini, ECB ile TCMB'nin rolü hakkında önemli çıkarımlar sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, gelişmekte olan ve gelişmiş ekonomiler arasındaki makro ihtiyati politika farklılıklarını anlamaya yönelik bir çerçeve sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study compares the macroprudential policies implemented by the European Central Bank (ECB) and the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) during the COVID-19 pandemic (2020-2022). The study examines the theoretical framework of macroprudential policies, the impact of the COVID-19 pandemic on the global and Turkish economies, and the macroprudential policies and instruments implemented by the ECB and CBRT during the pandemic, in conjunction with their monetary policies. The research aims to assess the effectiveness of macroprudential policies implemented during the COVID-19 period (2020-2022) and offer important insights into the roles of the ECB and CBRT. Furthermore, this study provides a framework for understanding the differences in macroprudential policies between emerging and developed economies.