Türkiye'de enerji tüketimi, büyüme ve cari açık ilişkisi
Energy consumption, growth and current account deficit in Turkey
- Tez No: 302790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Enerji tarih boyunca insanoğlunun en önemli gereksinimi olmuştur. Bu gereksinim, endüstri devrimi ve makineleşmeyle birlikte hız kazanmıştır. Enerji günümüzde dünyanın en önemli stratejik kaynağı konumundadır.OPEC ülkelerinin dünyada monopol olması, petrol zengini olmayan ülkeleri dışa bağımlı hale getirmiştir. Bu durum petrol zengini olmayan ülkeler için dışa bağımlılığı artıran bir unsur olmuştur.Bu çalışmada Dünya'da ve Türkiye'de, enerji kaynaklarına uygulanan politikalara değinilmiş. Ayrıca Türkiye ekonomisinde büyüme, enerji tüketimi ve cari açık ilişkisi analiz edilmiştir. Yapılan ekonometrik analizin sonucu olarak, enerji tüketiminde meydana gelen artışların, ekonomik büyümeyi de arttırdığı, bu durumun ise, cari açığı arttırıcı etki yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Throught history mankind has been the most important requirement of energy. This requirement, together with the industrial revolution and has accelerated machine. Energy today is the world?s most important strategic resource.OPEC countries have monopoly over the world, not the oil-rich countries have become dependent. This situation is a factor in increasing important dependence for oil-rich countries that have been identified.In this study, the World and in Turkey, the politics of energy sources are addressed. In addition, Turkey?s economic growth, energy consumption and current account deficit the relationship has been analyzed. As a result of the econometric analysis an increase in energy consumption, increase economic growth, in this case the effect was to increase the current account deficit.