Kutadgu Bilig'de isim tamlamalarının incelenmesi
Research for noun pharases on the Kutadgu Bilig literary of Yusuf Has Hacib
- Tez No: 302789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT CERİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz Türkçesinde isim tamlamalarının çeşitlerinin belirtilmesi ve isimlendirmesi ile ilgili bir problem vardır. Bu noktada Eski Türkçede isim tamlamalarının kuruluş ve kullanılış özelliklerine bakmak doğru olacaktır. Bu amaçla Karahanlıcanın dil özelliklerini yansıtan önemli bir eser olan Kutadgu Bilig'te isim tamlamaları incelenmiştir.Bu çalışmada, kelime grubunun açıklaması yapıldıktan sonra; isim tamlamasının iki isim unsurunun iyelik ve çeşitli anlam ilgileriyle bir araya gelerek oluşturduğu bir söz grubu olduğu belirtilmiştir. İsim tamlamalarının belirtili ve belirtisiz isim tamlaması olarak iki grupta incelenmesi görüşü benimsenmiştir. İsim tamlamasını oluşturan unsurlar, ilgi hâli ve iyelik eklerinin tarihsel süreç içerisindeki kullanılışları incelenmiştir.İsim tamlamasının belirtili ve belirtisiz isim tamlaması şeklinde iki grupta incelenmesi gerektiği görüşüne destek sağlamak ve haklı bir zemine oturtmak üzere Kutadgu Bilig'te isim tamlamaları çeşitlerine, cümledeki görevlerine ve söz gruplarındaki kullanılışlarına göre incelenmiştir.Bu çalışmanın sonucunda Türkçenin isim tamlamalarını kullanma konusundaki zenginliği ve Eski Türkçede isim tamlamalarının günümüzdeki gibi çok farklı adlandırmalarla, gruplandırmalarla kullanılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We limited our name and the naming of a problem with noun phrase varieties are indicated. At this point, the old Turkish name noun phrase organization would be correct to look at the characteristics and usage. For this purpose, which is an important trace on Kutadgu Bilig of Karahanlıca name that reflects the properties of language phrases were examined.In this study, after explanation of the word group, the possessive noun phrase in an element of the two names and interests of the various meanings that come together and formed a group outward. symptomatic and asymptomatic name as a phrase examination of two groups of labor for noun phrases. Noun phrases elements, it follows that the genitive and possessive suffixes were examined in the historical process.Symptomatic and asymptomatic phrase noun phrase in the form of the name should be examined in two groups provide support and justify the opinion of a floor to seat the Kutadgu Bilig 'name in the types of phrases in the sentence according to the tasks and the groups were examined used.As a result of this study was to use the wealth of Turkish noun phrases and the old Turkish noun phrases terminology as diverse as today, terminology in use have been identified.