İslamiyet öncesi Türk tarihi kaynakçası
The date of pre-Islamic Turkish history bibliography
- Tez No: 302795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Tarihi boyunca birçok devlet kuran Türk milleti dünya medeniyetine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu katkıları anlamak için Türklerin oluşturduğu siyasi-sosyal-kültürel tarihi öğrenmek, öğrenmek için de Türk Tarihinin kaynaklarına başvurmak gereklidir. Tarihin kaynakları, arkeolojik, yazılı ve sözlü kaynaklar olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Yazılı kaynaklar içinde kitabeler, yıllıklar, seyahatnameler, coğrafya eserleri, çeşitli yıllarda kaleme alınan yazma eserler bulunmaktadır. Yazısız kaynaklar sagular, koşuklar, destanlar, atasözleri olarak sıralanabilir. Arkeolojik kaynaklarda ise kazılar sonucunda ortaya çıkarılan her türlü maddi eşya bulunmaktadır. Arkeolojik kaynaklardan kültür merkezleri de Türk tarihinin aydınlanmasına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of the Turkish nation, who founded the government has made important contributions to world civilization. In order to understand these contributions, political, social and cultural history created by the Turks must learn. Therefore; political, social and cultural history of the Turks formed the written sources seek to learn the history of Turks. Sources of history divided into three categories including written sources, oral sources and archaeological sources. Inscriptions, annuals, travels, geographical works and manuscripts drawn out over many years, creates the written sources. Sagus, kosuks, legends and proverbs are oral sources. A number of references as a result of archaeological excavations have uncovered all kinds of material goods. As a result of archaeological excavations have revealed the important cultural centers in illuminating the history of the Turks.