Enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi (2003-2011): Türkiye örneği
Relationship between inflation and economic growth (2003-2011): The case of Turkey
  1. Tez No: 302797
  2. Yazar: ALİ TELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA DİREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye ekonomisinde 1970'li yıllardan itibaren çözüm aranan en büyük sorunlardan birisi haline gelen enflasyon kavramı, siyasi çalkantıların da etkisiyle ekonomide önemli sıkıntıların yaşanmasına neden olmuştur. Gerek ithal ikameci politikalara dayanan planlı sistem, gerekse dış ticaretin serbest hale getirildiği 24 Ocak kararları enflasyon üzerinde olumlu etkiler gerçekleştirmemiştir. Bu sürecin sonunda; 1990'lı yıllardan itibaren sıkça yaşanan; yüksek enflasyon oranlarına ve düşük büyüme rakamlarına bağlı ekonomik krizler oluşması sebebiyle, ?enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi? iktisadi tartışmaların eksenini oluşturmaya başlamıştır. 14 Nisan 2001 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan ?Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı? sonrasında gerçekleşen, düşük enflasyon oranları ve yüksek büyüme rakamları ise bu iki kavram arasında bir ilişki olup olmadığının, şayet ilişki varsa bu ilişkinin ne yönlü olduğunun bilinmesi açısından, ?enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi? konusunun araştırılma gereğini iyice arttırmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi, zaman serisi analiziyle 2003:1-2011:2 dönemi üçer aylık verileri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada yöntem olarak Granger nedensellik ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Granger nedensellik analizi sonuçlarına göre enflasyondan büyümeye tek yönlü nedensellik ilişkisi gözlenmiştir. Regresyon analizi sonucuna göre ise ilgili dönemde enflasyon ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey's economy from the 1970s sought a solution that has become one of the biggest problems the concept of inflation, the impact of political turmoil has led to important difficulties in the economy. Both the planned system based on import-substitution policies, and foreign trade is brought up to the free decisions of January 24 has not realized a positive impact on inflation. At the end of this process, frequently experienced from the 1990s, due to high inflation rates and low growth rates the formation of the economic crisis,“relationship between inflation and economic growth”has started to create the axis of the economic debate. Started to be implemented from the date of April 14, 2001“Transition to Strong Economy Program”after the actual, lower inflation rates and high growth rates if there is a relationship between these two concepts, that way if you know what relationship if any of this relationship in terms of“relationship between inflation and economic growth ”accentuated the need to increase the subject of investigation. Relationship between inflation and economic growth in Turkey in this study, the period 2003:1-2011:2 quarterly data were examined by using time series analysis. Granger causality method and regression analysis was used in this study. According to the results of Granger causality analysis of growth in inflation was observed in one-way causal relationship. According to the results of regression analysis of the economic growth has positive impact on inflation.