Halk inanışları çalışmalarında Yaşar Kalafat
Yaşar Kalafat in the studies of folk beliefs
- Tez No: 302802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Dr. Yaşar Kalafat ekseninde yapılan bu çalışmada halk inanışları konusunda yapılan araştırmaların genel mahiyeti ele alınmış ve konuyla ilgili temel kavramlar tartışılmıştır. İnançtan ziyade inanış olarak nitelenmesi gereken söz konusu inanma ve uygulamalar, Türk dünyasının genelinde kültür birliğinin göstergeleri konumundadır. Türk halk inanışlarının zemininde, İslam öncesi Türk inanç sistemi olan Gök Tanrı İnancı bulunmaktadır. Türk halk inanışlarının bugünkü dini yapı içerisindeki yerini tayin edebilmek için İslam, İslamiyet ve Müslümanlık kavramlarını iyi okumak gerekmektedir; aksi takdirde halk inanışlarının bugünkü mahiyeti anlaşılamayacaktır. Halk inanışları konusu bugüne kadar daha çok ilahiyat ve dinler tarihi bilgi alanları içerisinde ele alınmıştır. Türk halk inanışları konusunu bütün boyutlarıyla ortaya koyabilmek tarih, sosyoloji, dinler tarihi gibi ilgili bilim dallarının konuyla ilgili çalışmalarını tamamlaması gerekmektedir. Türk halk inanışları çalışmalarında Yaşar Kalafat'ın çalışmaları büyük önem taşımaktadır; zira bu çalışmalar yapılacak olan çalışmalar açısından öncü ve malzeme deposu niteliğindedir. Türk halk kültürünün bir alt kolu olarak Türk halk inanışları, Yaşar Kalafat'ın da çalışmalarının temel yaklaşımını oluşturduğu üzere, Türk kültür coğrafyasında kültür stratejileri geliştirme noktasında korucu kalkan vazifesi görebilecek boyuttadır.
Özet (Çeviri)
The general inportance of investigations, done in the topic about folk beliefs, was mentioned and the basic concepts concerning theme were discussed. The case in point, belief and practises which are necessary to identify as conviction rather than belief, are position which is indicators of cultural unity in the general of Turkish world. There is belief of Gök-Tanrı, Turkish belief system before İslam, on the ground of Turkish folk beliefs. In order to appoint place of Turkish folk belief in current?s religious constitution is necessary to read well the consept of Müslim, the islamic faith and İslam. Otherwise, the current significiance of folk beliefs won?t be comprehended. Up to now, the subject of folk beliefs has been studied in information areas such as religions history and mainly theology. To display the subject of Turkish folk beliefs at large necessitates having related Science branches such as religions history, sociology and history complate studies about topic Yaşar Kalafat?s studies have great importance in studies of Turkish folk belief because these studies qualify as Pioneer and supplies store in the ascept of studies which will be done. As Turkish folk beliefs as a subsection of Turkish folk culture form basic approach of also Yaşar Kalafat?s studies, Turkish folk beliefs are the dimension that can take mission as preservative shield at the point of developing culture strategies in Turkish culture geography.