1980 sonrası Türkiye'de ekonomik krizler ve istikrar programları
Economic crises and stabilization programs in Turkey post 1980 period
- Tez No: 302803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye, 1970'lerden itibaren krizlere yabancı değildir. Türkiye ekonomisi 24 Ocak 1980 Kararları ile yeni bir iktisat politikası arayışı benimsemiştir. İthal ikameci iktisat politikası yerine ihracata dönük sanayileşme politikası uygulamaya başlamıştır. Finansal serbestleşmeyi 32 Sayılı Karar ile sağlayan Türkiye ekonomisi, 1994 yılı ile birlikte ciddi yeni bir krize girmiş, ardından da 5 Nisan 1994 Kararları'nı uygulamaya koymuştur. Türkiye ekonomisi 1997 Güneydoğu Asya, 1998 Rusya Krizleri ve 1999 Marmara depreminin ardından yeni bir krize maruz kalmıştır. Bunun sonucunda 9 Aralık 1999'da IMF ile yeni bir Stand-by Anlaşması yapmıştır. Kasım 2000 ve Şubat 2001 Krizleri'nin ardından ``Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı'' uygulamaya konulmuştur. Bu kapsamda fiyat istikrarını sağlamaya yönelik Enflasyon Hedeflemesi Rejimi benimsenmiştir. Son olarak da 2008 Mortgage Krizi, dünyanın gelişmiş ülkeleri kadar olmasa da Türkiye'yi de etkilemiştir.Çalışmanın amacı; 1980 sonrası dönemde Türkiye ekonomisinde ortaya çıkan krizleri analiz etmek, bu krizlerle mücadele etmek amacıyla uygulamaya konulan istikrar programlarını açıklamak ve muhtemel krizlere karşı çözüm önerileri geliştirebilmektir.
Özet (Çeviri)
Turkey is familiar with crises since 1970?s.Turkısh economy has adopted a new economıc policy with `?24 Ocak 1980 Kararları (24 January 1980 Decisions)??. Turkey has started to implement export based industrialization policy instead of import substitution economic policy. Turkısh economy which providing financial liberalization with `?32 Sayılı Karar (Adjudication in numbered 32)?? has toppled into a new severe crise with 1994 and then implemented ``5 Nisan 1994 Kararları ( 5 April 1994 Decisions)??. Turkısh economy has faced a new crise after the 1997 Southeast Asia, 1998 Russian crises and the earthquake of Marmara in 1999. As a result of this Turkey has made a new Stand-by Agrement with IMF in 9 December 199. After the November 2000 and February 2001 Crisis, Program for Transition to a Strong Economy has been put into effect. In this context Inflation Targeting Regime has been adopted in order to provide price stability. Finally 2008 Mortgage Crise has affected Turkısh economy less than the other developed countries.The purpose of this study are; to analyse economic crises in Turkey post 1980 period, to explain stabilizatio programs which are applied in order to struggle with economic crises and to developed suggestions upon possible new crises.