Manisa Turgutlu yöresinde halk oyunları ve halk oyunlarına eşlik eden yöresel sazlar
Folk dance in Manisa region and musical instrument accompaying
- Tez No: 302833
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir ülkenin, bir topluluğun, bir etnik grubun, geçmişten günümüze yaşam içerisindeki çeşitli edinimlerini, adetlerini, geleneklerini, göreneklerini, inanmalarını içinde barındıran halk bilgisi ürünleri, büyük önem taşımaktadır. Bu ürünler ile ilgili yapılacak derleme, araştırma, inceleme, sınıflandırma vb. her çalışma, o toplumun sahip olduğu değerler hakkında bilgi sahibi olunmasında ve bu değerlerin doğru bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük bir katkı sağlayacaktır.?Manisa Turgutlu Yöresinde Halk Oyunları ve Halk Oyunlarına Eşlik Eden Yöresel Sazlar? başlıklı çalışmamızda, yörede tespit edilen gelenekler, geçmişten günümüze kadar icra edilen ve edilmekte olan halk oyunları ve eşliğinde kullanılan yöresel sazlar bilimsel yöntem ve tekniklerle araştırılmış, incelenmiş, sınıflandırılmıştır.Çalışmamızın giriş bölümünde çalışma ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir. Birinci bölümde; Turgutlu yöresinde geçmişten günümüze kadar olan süreç içerisinde var olan topluluklar, yöredeki yerleşim şekilleri ve sürdürmekte oldukları danslı, müzikli gelenekler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; yörede tespit edilen halk oyunları ve halk oyunları türleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Çalışmamızın son bölümünü oluşturan üçüncü bölümde ise; yöredeki halk oyunlarının icrası sırasında eşlikte kullanılan yöresel sazlar ve yöresel zeybek ezgileri hakkında bilgiler yer almaktadır.Yapılan bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucunda elde edilen tespitler, sonuç bölümünde ifade edilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folklore products, which include various acquisitions in life, traditions, customs and beliefs of a country, a community or an ethnic group from past to present, have great significance. Each study such as collection, research, survey, classification, etc. related with these products is going to contribute to be informed of the values of a community and to carry these values to next generations correctly.In our study titled ?The Folk Dances in Turgutlu District of Manisa and The Local Instruments That Accompany These Folk Dances?, the traditions that have been detected in the area, the folk dances that have been performed from past to present and the local instruments that are used in accompaniment of these dances have been researched, examined and classified with scientific methods and techniques.General information about the study has been given in the introduction part. In the first part, the communities that have lived in Turgutlu from past to present, their settlement patterns and their dance and music traditions have been introduced. In the second part, information about the folk dances and folk dance types that have been detected in the area has been given. In the last part of our study, information about local instruments that are used in the accompaniment of the folk dances of the area and information about local zeibek melodies has been given.The detections that have been gained as a result of the scientific researchs and studies have been explained and evaluated in the conclusion part.