İşveren markası ve kabiliyeti cezbetme üzerine etkisi
Employer branding and it's effect on attracting the talent
- Tez No: 302832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER KEÇECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışanlar için işveren tarafından sunulan değer önerisi anlamına gelen işveren markası şirketler için kabiliyet kıtlığı problemi için çözüm niteliğindedir. Kavramın yaratıcısı Simon Barrow, işveren markasını çalışanlara sunulan fonksiyonel ve sembolik faydalar paketi olarak özetlemektedir. Bu faydalar değer önerisinin içeriğini oluşturmaktadır. İşveren markası kurum kültürü dikkate alınarak ortaya çıkarılacağından gerçeği yansıtması hayal kırıklığı yaratmaması için önemlidir. Şirketlere olan en büyük katkısı yetenekli çalışanları elde etme ve tutmada rekabetçi avantaj sağlamasıdır.Y kuşağı 1980 -2001 yılları arasında doğanlardan oluşan bir kuşaktır. Alt ve orta seviye uzmanlık pozisyonlarına ulaşmış durumdadırlar. On yıl sonra iş dünyasını bu kuşak yöneteceğinden işveren markasının bu kuşağa hitap etmesi gerekmektedir. Bu nedenle işveren markası y kuşağı kapsamında incelenmiştir. Yapılan anket ve röportaj ışığında işveren markası unsurlarının önemi irdelenmiştir.Günümüzde şirketlerin kabiliyeti cezbetmek için işveren markası olması gerektiği, işveren markası unsurlarının kategorize edilemeyeceği, işveren markasının istihdamda rekabetçi avantaj sağlamada pozitif etkisi olduğu ve de çalışan beklentilerini iyi analiz ederek değer önerisi sunan şirketlerin tercih edilir olacağı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Value proposition that are created and offered for employees by the organizations is the meaning of employer branding. Nowadays organizations are challenged by the shortage of talent and employer branding is the best solution to handle this difficulty. The creater of the concept is Simon Barrow who describes employer branding as a package of functional and symbolic benefits that are offered by the employer. Value proposition consists of these benefits. Culture based branding is critical because of the fact that the culture discloses the reality about organizations to potential employees. In this way the probability of dissapointment will decrease. The largest contribution of employer branding is to provide attraction and retention of talented people for organizations.Y generation was born between 1980-2001 and now reached the lower and middle management levels in the organizations. Employer branding should cater to Y generation, because ten years from now business life will be managed by this generation. Hence, the main focus of the investigation in this thesis is based on generation Y. Survey and interview results showed the importance level of each of the employer branding factors.The results of the study has shown that in 2010s the companies should create their own unique employer brands to attract the talent. In addition to this, it is another result of this study that the elements of the employer brand can not be categorized but they definitely have a positive effect on recruiting the talent. Finally, it must be noted that the companies which offer an appropriate value proposition based on the evaluation of the employee?s expectations will be attractive.