Suya dayalı rekreasyon ve Antalya ilinde suya dayalı rekreasyon alanında faaliyet gösteren işletmelerin profillerini belirlemeye yönelik bir uygulama
Water based recreation and a case study on defining profile of enterprises in water based recreation in Antalya
- Tez No: 302846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK ARDAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı; suya dayalı rekreasyon kavramının incelenmesi ve Antalya ilinde suya dayalı rekreasyon alanında faaliyet gösteren işletmelerin profillerinin belirlenmesidir.Araştırmanın evreni; 2010 yılı Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, Antalya il sınırları içerisinde 286'sı su üstü, 130'u sualtı, 36'sı rafting ve 2'si kano alanlarında olmak üzere toplam 340 suya dayalı rekreasyon işletmesinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın örneklemini, tesadüfi örnekleme yapılarak Antalya Merkez, Lara-Kundu, Kadriye, Kiriş-Çamyuva, Kaş, Beşkonak ve Beldibi'nde suya dayalı rekreasyon alanında faaliyet gösteren işletmeler arasından rasgele çalışmaya dâhil olmak isteyen 122 suya dayalı rekreasyon işletmesi oluşturmaktadır.Veri toplama aracı araştırmacı tarafından oluşturulan bir anket formu olup, işletme sahiplerine ve/veya yöneticilerine, işletmenin faaliyet gösterdiği yeri ve süreyi, sundukları suya dayalı rekreatif ürünler ile işletmelerin sahip oldukları donanımı ve insan kaynağı özellikleri belirlemeye yönelik 22 sorunun yer aldığı bu amaç için geliştirilen anket uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan anket formunun başarısını ve anlaşılırlığını denetlemek amacıyla ?anket pilot uygulaması? yapılmıştır. Anket uygulaması ile elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 18.0) istatistik programına girilerek frekans (f), yüzde (%), ortalama ( ) gibi tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır.Sonuç olarak; suya dayalı rekreasyon işletmelerinin 175,000 TL ile 1,046,970 TL arasında yatırım maliyeti ile bürokratik ve finansal bazı zorluklar içerisinde kuruldukları; çoğunluğunun 11 yıl ve üzerinde bir süredir suya dayalı rekreasyon sektöründe faaliyet göstererek alanda uzmanlaştıkları; müşterilerin en çok Rusya Federasyonu, Almanya, İngiltere, Hollanda ve İran İslam Cumhuriyetinden geldikleri; paraşüt, deniz motosikleti, şişme gurubu etkinlikleri ve tekne turunun hem katılımcı sayısı hem de gelir açısından işletmeler için önemli oldukları; 122 işletmede toplam 467 kişinin çalıştığı ve çoğunluğunun yabancı dil konuşabildiği; kaptan ve cankurtaran olarak çalışanlar gerekli bütün mesleki belgelere sahipken, eğitmen olarak çalışanların %26,7'sinin eğitmen belgesine sahip olmadığı; işletmecilerin yarıdan fazlasının sektörün gelecekte daralacağı beklentisine sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to define the term of ?water based recreation? and the general profile of enterprises in water based recreation branch in Antalya.A total of 340 water based recreation enterprises which serve on water (286), under water (130), in rafting (36) and in canoe (2) branches as data of Antalya Provincial Directorate of Culture and Tourism is the population of this study. Sampling group of this study is formed by using simple random sampling method. 122 volunteer enterprises which are serving in water based recreation in different places of Antalya such as Antalya Center, Lara-Kundu, Kadriye, Kiriş-Çamyuva, Kaş, Beşkonak and Beldibi were included by using simple random sampling method.As data collecting tool a questionnaire form which was developed by researcher and was consisted of 22 questions and was used to find out the place and age of enterprises, water based recreation products they serve and equipment they have for this purpose, characteristics of human resources. A pilot survey study was made to evaluate the feasibility and comprehensibility of questionnaire form. Data collected from questionnaire has been assessed by Statistical Package for the Social Sciences 18.0 (SPSS 18.0) statistics program and descriptive analyzes such as frequency (f), percentage (%) and mean ( ) has been made by SPSS 18.0.According to findings of this study, cost of an investment in water based recreation sector is between 175.000 TL and 1.046.970 TL; entrepreneurs meet some bureaucratic and financial difficulties in the process of foundation and business; most of them are in the business for over 11 years which means that they are specialized on this sector; costumers of water based recreation mostly come from Russian Federation, Germany, England, Holland and Iran Islamic Republic; Parasailing, Jet Ski, inflatable group activities and boat tour have an important place for both income of enterprises and the of number of participants; 467 people who mostly can speak a foreign language work in 122 enterprises; as all captains and life guards have necessary licenses, 26.7 % of instructors doesn?t have necessary licenses; most of entrepreneurs expect recession in the next future.