Suya dayalı rekreatif etkinliklere katılan bireylerin katılım ve destinasyon seçim motivasyonları: Gümüşlük örneği
Participation motivations and destination choice motivations of individuals participating in water-based recreational activities: The case of Gümüşlük
- Tez No: 847364
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN REVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı turizm destinasyonu seçiminde rekreasyonel ve içsel motive araçlarının belirlenmesidir. Bu amaçla sportif rekreasyon imkânları su sporları bağlamında geniş sayılabilecek destinasyonlardan Muğla ili, Bodrum ilçesi Gümüşlük mahallesinde bizzat rekreatif amaçlı su sporları aktivitelerine katılım sağlayan ziyaretçilere ulaşılmıştır (N:503, Nkadın:221; Nerkek: 283, Xyaş: 26.92±7.98). Çalışmada veri toplama aracı olarak“İçsel Seyahat Motivasyonları Ölçeği (İSMÖ)”ve“Rekreatif Etkinliklere Katılım Motivasyonu Ölçeği (REKMÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS-25 paket programında yapılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiğinden bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson korelasyon analizleri ile bulgular sunulmuştur. Bu çalışmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda cinsiyet, yaş, medeni durum, ikamet yeri, destinasyonun daha önce ziyaret edilip edilmemesi, ziyaret sıklığı, destinasyon yeterliliği, tekrar ziyaret niyeti değişkenlerine göre istatistiki açıdan anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca“İçsel Seyahat Motivasyonları Ölçeği (İSMÖ)”ve“Rekreatif Etkinliklere Katılım Motivasyonu Ölçeği”alt boyutları arasında düşük ve orta düzeylerde pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, suya dayalı rekreatif etkinliklere katılımda içsel seyahat motivasyonlarının etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine recreational and intrinsic motivation tools in tourism destination selection. For this purpose, visitors who personally participated in water sports activities for recreational purposes were reached in Gümüşlük neighborhood of Bodrum district of Muğla province, which is one of the destinations with wide range of sportive recreation opportunities in the context of water sports (N: 503, Nwomen: 221; Nmen: 283, Xage: 26.92±7.98).“Intrinsic Travel Motivations Scale (ISMÖ)”and“Recreational Activities Participation Motivation Scale”were used as data collection tools in the study. Data analysis was done in the SPSS-25 package program. Since the data showed normal distribution, findings were presented using independent sample t test, one-way analysis of variance and Pearson correlation analysis. In this study, the significance level was determined as 0.05. As a result of the study, statistically significant results were obtained according to the variables of gender, age, marital status, place of residence, whether the destination has been visited before, frequency of visit, destination adequacy, and revisit intention. In addition, a positive relationship was found at low and medium levels between the sub-dimensions of the“Intrinsic Travel Motivations Scale (ISMÖ)”and the“Recreational Activities Participation Motivation Scale”. As a result, it can be said that intrinsic travel motivations are effective in participating in water-based recreational activities.