Fason imalatın sektörel farklılığının araştırılması
Subcontract manufacturing to investigate differences in the manufacturing sector
- Tez No: 302845
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ANAFARTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde firmalar sertleşen piyasa koşullarına karşı koyabilmeleri, pazar paylarını korumaları ve hayatlarını devem ettirebilmeleri için yeni üretim sistemlerine yöneldiler. Bu yeni üretim sistemleri; yüksek ürün ve hizmet kalitesi, müşteri odaklı politikaları, strateji, maliyet minimizasyonu gibi problemlerin çözümleri konusunda firmalara yardımcı olmaktaydı. 1960'lı yıllarda ortaya çıkan fason imalat sistemi problemlerin büyük kısmını çözerken, firmaların sorumluluklarını azaltıp karlarını arttırmalarını sağlamıştır. Fason kelime anlamı olarak ?gerçek olmayan? olarak anlamındadır. Fason imalat ise bir sözleşme karşılığı yaptırılan ürün ya da hizmetler olarak tanımlanabilir.Çalışmada; TÜİK tarafından imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların katıldığı İmalat Sanayi İstatistikleri raporlarından elde edilen ikincil veriler ışığında, fason imalatın yıllara ve sektörlere göre farklılığı araştırılmıştır. Ayrıca sektördeki değişimleri göstermek amacıyla değişim indeksi hesaplanmış, sektör bazında fason imalat ile imalat harcamaları birlikte değerlendirilmiştir. Fason giderler / toplam giderler oranının sektörler ve yıllara göre değişip değişmediği varyans analizi ile incelenmiştir.Fason giderler ve toplam giderlerin 1997-2001 ve 2003-2007 dönemlerinde yapılan analizler sonucu farklı olmadığı görülmüştür. Her iki dönem için fason gider/toplam gider oranlarının ortalamaları yıllara göre farklılık göstermemektedir. Tutar olarak yıllar itibari ile artışlar görülse de fason gider / toplam giderler oranlarının birbirlerinden istatistiksel olarak farklı olmadığı görülmüştür.İmalat sanayinde 1997-2001 ve 2003-2007 dönemlerinde fason giderler ve toplam giderlerin sektörlere göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. İmalat sektöründe 1997-2001 yılları arası fason giderlerin ve toplam giderler artış eğiliminde olduğu gözlenirken, diğer sektörlerde 2003-2007 yıllarında, 1997-2001 yılları arasındaki artan trend görülmektedir. 2003-2007 yıllarında yapılan çalışmalarda ölçülen fason gider ve toplam gider oranları sektörlere göre artış göstermiş, düşüş göstermiş, sabit kalmış veya yıllara göre inişli çıkışlı bir trend izlemiştir.
Özet (Çeviri)
In present day, companies turned new production systems for withstand the hardening market conditions, to maintain their market share and their lives. This new production systems helped firms to high product and service quality, customer-oriented policies, strategies, problems such as cost minimization solutions. In the 1960?s emerging of contract manufacturing system solved a large portion of problems, reduce the responsibilities of the firms and providing to increase their profits. Subcontract as the meaning of the word“unreal”as a means. Contract manufacturing is defined as a contract for manufacturing products or services.In present study, the participation of firms operating in the manufacturing sector by TSI Manufacturing Industry Statistics reports a secondary data obtained in the light of contract manufacturing difference was investigated by sectors and years. In addition, the calculated index of change in order to show changes in the industry, contract manufacturing, and manufacturing sector-specific expenditures were evaluated together. Subcontract expenses / total expenses ratio of change in sectors and over the years were examined by analysis of variance.Subcontract expenses and total expenses are not different as a result of the analysis periods 1997-2001 and 2003-2007. Every two-term, averages of subcontract expense / total expense ratios do not differ according to years. Although increases in the amount of subcontract, subcontract expenses / total expense ratios were not statistically different from each other by years.In subcontract manufacturing industry, 1997-2001 and 2003-2007 periods were found to be different depending on the sector expenses and total expenses. Between 1997-2001, subcontract costs and total expenses were tends to increase in manufacturing sector, increasing trend in the years 1997-2001,not seen between 2003-2007. Between the years 2003-2007 as measured by sector subcontract expenses and total expense ratio has risen, fallen, or remained constant over the years has followed a trend of ups and downs.