Çocuk tiyatrolarında içerik analizi: Ankara Devlet Tiyatrosu örneği
Content analysis of child theatre: A sample of Ankara National Theatre
  1. Tez No: 302880
  2. Yazar: BURÇİN TARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda 2008-2009 sezonunda oynanan çocuk oyunlarına ilişkin biçim ve içerik boyutları değerlendirilmiş, oyunların eğitim, eğlence ve estetik boyutlarının duygusal yönü içerik analizi yöntemiyle ortaya konmuştur.Oyun metinlerinin biçim ve içerik açısından değerlendirilmesi yapılırken bu konudaki kuramsal çalışmalar dikkate alınmış, oyunlar hem izlenip hem de okunarak incelenmiştir.Oyunların eğitim, eğlence ve estetik boyutlarının duygusal yön analizininde ise oyunları değerlendirme birimi replik olarak alınmış, kategoriler, alt alanlar ve duygusal yönüne özel kodlar verilmiş, her replik kodlanarak değerlendirilmiştir.Oyunlardaki repliklerin duygusal yön analizine göre değerlendirmesine göre mesaj içeren toplam replikler düşünüldüğünde en fazla replik kaydedilen kategori eğitim kategorisi olmuştur ikinci sırada eğlence, son sırada ise estetik yer almaktadır.Eğitim kategorisinde en fazla olumlu mesaj içeren alt alan bilgi kazandırma-sormayken olumlu ilişki kurma ise en fazla olumsuz mesaj içeren alan olmuştur.Eğlence kategorisinde en fazla olumlu mesaj içeren alt alan mutluluk ve oyun oynamadır. Aynı alanlar en fazla olumsuz mesaj içeren alanlar olarak da saptanmıştır.Estetik kategorisinde en fazla olumlu mesaj içeren alt alan değişik-şaşırtıcı-farklı ve hayal gücü alt alanıdır. En fazla olumsuz mesaj barındıran alt alan ise benzemek- benzetmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the form and content dimension has been considered to the child theatre performances of 2008-2009 season and emotional aspect of the education, entertainment and aesthetic dimensions has been achieved with the content analysis method.Theoretical studies in this subject have been considered to evaluate the form and content aspects and the performances have been studied by both viewing and reading.The emotional aspect analysis of the performances in education, entertainment and aesthetic dimensions have been decided the ?cue? as evaluation unit, special codes have been used for categories, sub-area categories, and emotional aspects. So each cue has been evaluated by coding method.According to the content analysis of the emotional aspects of the performances, the recorded total cue containing message was the education category. The second category was the entertainment and the aesthetics were at the last place.The sub-area including the most positive messages in the education category was ?to gain - ask knowledge?. However ?the positive relationship? sub-area area has been contained the most negative messages.The sub-area including the most positive messages in the entertainment category happiness and play. These areas have also been identified as the most negative message containing fields.Aesthetic category includes ?differ-astonishing-variety and imagination sub-area. The sub-area which contains the most negative messages in the aesthetic category was ?to look like - to liken?