Mükemmeliyetçilikle ilgili psikoeğitim programının ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin mükemmeliyetçilik düzeyleri ve akademik başarılarına etkisi
The effect of psychoeducation programme on perfectionism level and academic achievement of 8th grade students
  1. Tez No: 302899
  2. Yazar: ASİYE BÜŞRA ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP NAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın temel amacı akılcı duygusal davranışçı psikolojik danışma kuramının temel ilkelerine dayalı olarak hazırlanmış psikoeğitim programının ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin mükemmeliyetçilik düzeyleri ve akademik başarıları üzerinde etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırma 2009-2010 eğitim öğretim yılı Hedise Evyap İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür.Araştırmada 2 X 3`lük (deney-kontrol-ön test-son test- izleme testi) deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenlerini, öğrencilerin mükemmeliyetçilik düzeyleri ve genel akademik başarı düzeyleri oluşturmaktadır. Bağımsız değişken ise öğrencilere uygulanmış olan psikoeğitim programıdır. Deneysel uygulamanın başlangıcında 132 öğrenciye Çok boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği uygulanmıştır. Mükemmeliyetçilik düzeyi grup ortalamasının üzerinde ve akademik başarısı grup ortalamasının altında olan öğrencilerden 15'er öğrenci deney ve kontrol grubuna yansız olarak atanmıştır. Deney grubuna her biri ortalama 60 dakika süren 11 oturumluk psikoeğitim programı uygulanmıştır. Akılcı duygusal davranışçı yaklaşıma dayalı olarak hazırlanan programın kazanımları Welman ve Moore'un taksonomisi dikkate alınarak belirlenmiştir. Programın içerik öğesinde, mükemmeliyetçilik kavramı, negatif öz konuşmalar, Ellis'in ABC Modeli, başarısızlık korkusu, akılcı olmayan inançlar, akılcı inançlar, verimli ders çalışma stratejileri ve gerçekçi hedef belirlemeye yer verilmiştir. Danışma süreci 60 dakikalık oturumlar halinde düzenlenip, oturumların başında konuya dikkat çekilmiş, kısa bilgilendirmeler yapılarak alıştırmalara geçilmiş ve ev ödevleri ile oturumlar sonlandırılmıştır. Deneysel işlemin bitiminden hemen sonra gruplardan son test ölçümleri, deneysel işlemin tamamlanmasından 2 ay sonra da izleme testi ölçümleri alınmıştır. Oluşturulan gruplar arasında öntest sontest ve izleme testi bakımından fark olup olmadığı Mann Whitney U Testi ile kontrol edilmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve öğrencilerin akademik başarıları ile ilgili veriler için de öğrencilerin ders notları kullanılmıştır.Bu araştırmanın sonucunda araştırmacı tarafından akılcı duygusal davranışçı yaklaşıma dayalı olarak geliştirilmiş olan 11 oturumluk psikoeğitim programının ilköğretim 8. Sınıf öğrencilerinin mükemmeliyetçilik düzeylerini anlamlı düzeyde azalttığı, genel başarıları üzerinde ise bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main problem of this research is to examine the effects of psychoeducation programme, which is prepared based on the basic principles of rational emotional behavioral psychological consultation, on 8th year students? perfectionism levels and academic achievement. The research has been conducted with 15 students who are elected randomly among 8th year students of Hedise Evyap Primary School in 2009-2010 academic year.In the research, 2 X 3 experimental design (experiment-control-pretest-posttest-follow up test) has been used. The dependent variables of the research are students? perfectionism and academic achievement levels. The independent variable of the research is the Pscyhoeducation Programme which is applied to the students. At the beginning of the experimental application, Multidimensional Perfectionism Scale has been applied to 132 students. 15 students for experimental and control groups have been assigned randomly among students whose perfectionism levels are more than the group average and academic achievements are less than the group average. Pscyhoeducation programme, consisting of 11 sessions, each of which proceeds 60 minutes, has been applied to the experiment group. The acquirements of the programme, which has been prepared based on rational emotional behavioral approach, have been determined by taking into account the taxonomy of Welman and Moore. The content of the programme includes the concept of perfectionism, negative self-talks, ABC Model of Ellis, fear of failure, irrational beliefs, rational beliefs, efficient studying strategies and realist goal setting. Counseling process has been held in the form of 60 minutes sessions and at the beginning of each session the attention has been drawn to the topic. After short information has been given, practices have been made and the sessions have been completed with homework. Posttest measurement has been made soon after the end of experimental activity and follow up test measurement has been made after 2 months from the end of experimental activity. Whether is there any difference between groups in terms of the pretest, posttest and follow up test has been tested by Mann Whitney U Test.In the research, Multidimensional Perfectionism Scale has been used in order to collect the data and examination results were used academic achievement of the students.As a result of the research, it has been observed that 11 sessions psychoeducation programme, which is improved based on the rational emotional behavioral approach, has decreased the perfectionism levels of the students significantly, however it has not a significant effect on their academic achievement.