Kamu hizmeti olarak rekreasyon etkinlikleri kapsamında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri Batı Akdeniz Bölgesi Gençlik Merkezleri analizi
Within recreational activities as a public service the Provincial Directorate of Youth and Sport West Mediterranean Region Youth Centres analyse
- Tez No: 302920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ÇEREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışma hayatındaki gelişmeler nedeniyle çalışma saatleri azalmış, çalışanların serbest zamanları artmıştır. ?nsanlar serbest zamanlarını; fiziksel ruhsal ve zihinsel sağlıklarını korumak/iyileştirmek, sosyalleşmek, kişisel beceri ve yeteneklerini ile yaratıcı güçlerini geliştirmek ve iş verimini artırmak amacıyla çeşitli aktivitelerle değerlendirmektedirler. Bu faaliyetler yetişkinliğe adım atmak üzere olan gençler için daha da önem kazanmaktadır. Gençler; enerjileri, heyecanları ve girişimcilikleri ile ülkeler için itici güç durumundadır. Gençlerin serbest zamanlarını olumlu aktivitelerle geçirmeleri, topluma aktif bireyler olarakkatılmaları, zararlı alışkanlıklardan uzak kalmaları, sonraki yaşlarında daha da anlamlı hale Ülkemizin geleceğinde büyük sorumluluklar almaya hazırlanan gençlerimizin rekreatif faaliyetlerle kendilerini daha iyi yetiştirmelerini, kendileri ve çevreleriyle uyum içinde olabilmelerini sağlayıcı tedbirler alınmaktadır. Bu kapsamda kamu hizmeti olarak rekreasyon etkinliklerini düzenlemek üzere Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı, taşra teşkilatında Gençlik Hizmetleri ve Spor ?l Müdürlükleri bünyesinde ?Gençlik Merkezleri? bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında Gençlik Hizmetleri ve Spor ?l Müdürlükleri, Batı Akdeniz BölgesiGençlik Merkezleri ve bu gençlik merkezlerinin genel durumları, faaliyetleri ve üye gençlerin gençlik merkezinden beklentileri işlenmiştir. Birinci bölümde zaman, serbest zaman ve rekreasyon kavramları analiz edilmiştir. ?kinci bölümde gençlik, gençlik sorunları, ülkemizde gençlik profili, incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Gençlik ve Spor Bakanlığı ve bakanlık birimleri ile Batı Akdeniz bölgesi Gençlik Merkezleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Antalya, Burdur ve Isparta Gençlik Merkezlerine üye gençlerin gençlik merkezlerini değerlendirmelerine yönelik alan araştırması yapılmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Batı Akdeniz Bölgesi olarak adlandırılan Antalya, Burdur ve Isparta ?llerindeki Gençlik Merkezlerine üye gençlere uygulanmıştır. ?statistiksel değerlendirmeler frekans (f), yüzde dağılımları (%), karşılaştırmalı tablo analizi (ki kare) teknikleri kullanılarak, SPSS 15.0 paket istatistik programında yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre gençlik merkezlerinin fiziki yapılarının yetersiz olduğu, gençlik merkezindeki personelin gençlerle iletişiminin oldukça iyi olduğu tespit edilmiştir. Gençlik Merkezine üye gençlerin büyük çoğunluğunun serbest zamanlarını kısıtlayan en önemli faktörün okul/dersleri olduğu belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Gençlik, Gençlik Merkezi, Rekreasyon, Batı Akdeniz.
Özet (Çeviri)
Working hours have decreased and the free time of workers has increased due to improvements in working life. People make use of their leisure time by doing various activities to protect/ enhance their physical, psychological and mental health, to socialize, to improve their personal skills and abilities and their creative power, and to increase working efficiency. These activities gain more importance for young people who are about to take a step into adulthood. Young people are in a position to be a driving force with their energy, excitement and entrepreneurship in a country. Those young people should spend their free time with positive activities, they should be in society as an active individual and keeping away from bad habits becomes more meaningful at ensuing ages. Measures of providing our youth, who are preparing to take a large responsibility for the future of our country, with the chance to improve themselves better with recreational activities and to be in harmony with themselves and their environment are being taken. In this regard, there are ?Youth Centers? connected to the Ministry of Youth and Sport within Provincial Directorate of Youth and Sports in field service as a public service to arrange recreation services. The Provincial Directorate of Youth and Sports, Youth Centers in West Mediterranean Region and general situations of these youth centers, their activities and expectations of young members from youth centers are dealt with in this thesis. Time, leisure time and recreation terms have been analyzed in the first part. In the second part, youth, youth problems and the youth profile in our country have been examined. In the third part, the Ministry of Youth and Sport and ministry units and also West diterranean Region Youth Centers have been examined. And in the fourth part, a field research aimed at the assessment of the young members of Antalya, Burdur and Isparta Youth Centers has been done.In the research, a questionnaire has been used as a data collection technique. The research has been applied on members of Youth Centers in the cities of Antalya, Burdur and Isparta which are called West Mediterranean Region . Statistical evaluation has been done in SPSS 15.0 pocket program by using frequency (f), percentages (%), comparative table analyze (Chi-square) techniques.According to the results of the research, it has been confirmed that physical construction of youth centers is inadequate and the communication of the employees in youth centers with the youth is quite good. It has been determined that the most important factors which limit the free time of the young members of youth centers are school/ their classes.Key Words : Youth, Youth Center, Recreation, West Mediterranean.