Seçmen bağlılığını etkileyen unsurların incelenmesi
Examination of factors affecting the loyalty of voters
- Tez No: 302919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
?Seçmen Bağlılığını Etkileyen Unsurların İncelenmesi? başlıklı bu araştırmada, seçmen davranışı tüketici davranışı temel alınarak incelenmiştir. Seçmen bağlılığını etkileyen ve bu davranışlara yön veren unsurlar belirlenerek seçmen üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Araştırmanın temel amacı, seçmen davranışlarını etkileyen unsurlar çerçevesinde, seçmen bağlılığının oluşumunu değerlendirmektedir. Bu amaçla daha önce oy kullanan kişilerden oluşan 401 yanıtlayıcı üzerinde seçmen bağlılığını belirlemeye yönelik ifadelerden oluşturulan anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma teorik ve uygulama bölümü olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde teorik bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise, seçmen davranışını etkileyen unsurların seçmen bağlılığının oluşumuna etkisi test edilmiştir. Literatür ve elde edilen analizler sonucunda seçmenin algılanan risk düzeyinin seçmen bağlılığı için bir başlangıç noktası olduğu belirlenmiştir. Seçmenin risk algılamasının artması bilgi arayışına sebep olmaktadır. Bilgi araştırması sonucunda seçmen fikir lideri olmaya başlar. Fikir liderliği ise seçmen bağlılığının belirleyiciliği konusunda odak nokta olmaktadır. Seçmenin ilgilenim düzeyindeki ve bilgi araştırmasındaki artış seçmeni fikir lideri olmaya yöneltmektedir. Bu durum seçmenin memnuniyeti ve sadakatini arttırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research titled ?The Examination of The Factors Affecting The Loyalty of Voters? the voter?s behavior was investigated on the basis of consumer behavior. Key factors that affect and determine the behavior of the voter were identified and their influence on the voters was emphasized. The main objective of the research is to evaluate the commitment of voters, in terms of the factors of the voters?. With in this context a survey which was about to find out the commitment of the voters? was applied to the 401 who voted before. This research consists of three parts, formed in theory and practice. There are theoretic information in the first two parts. The effects of the elements which influence on the voters? behaviours upon the formation of the voters? commitments have been tested in the third part. As a result the literature review and analyses it has been identified that the level of perceived risk by the voters is the starting point for the rise in voters? loyalty. The rise in the risk perception of voters results in a search for information. As a result of information search the voter starts becoming an opinion leader. Opinion leadership is the key point to determine the loyalty of voters. The rise in the interest level and information search leads the voter to become an opinion leader, which may increase the satisfaction and fidelity of the voter.