Ortaçağ boyunca Kars ve çevresinin tarihi coğrafyası
Kars and its environs during the Middle Ages historical geography
  1. Tez No: 302949
  2. Yazar: FERAY TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. CEM TUYSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kars çok eski bir geçmişe sahiptir. Yakındoğu'nun kilidi, sınır kapısı konumunda, Asya ve Avrupa arasında bir köprü durumunda olan Anadolu'nun en önemli doğal geçitlerinden biridir. Asırlar boyunca sürekli el değiştiren ve işgale uğrayan Kars, XI. Asırda Türklerin eline geçtikten sonra, 1878'den itibaren kırk yıllık bir Rus işgalinden kurtulmasıyla günümüze kadar bir Türk yurdu olarak kalmıştır. Bu nedenle Kars tarihi hem Anadolu hem de Türk tarihi açısından son derece önemli bir konuma sahiptir.Bu çalışmada Kars ve çevresinin, Ortaçağ'daki tarihi coğrafyası ele alınmıştır. Bu çalışma metodu ile Kars tarihinin, coğrafyanın insan üzerindeki etkisinin bir hayli fazla olduğu, Ortaçağ periyodu incelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma içerisinde, Kars merkez ile beraber, çevredeki yerleşim birimleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Kars is Near East?s lock, as a borderline and one of the most important natural passageway of Anatolia, as a bridge between Asia and Europe. Kars, conquered and occupied continuously for centuries by different countries, has been located as a Turkish home since it was free from Russian occupy in 1878 after it is conquered by Turkish in century. Therefore, history of Kars has a quite important situation in terms of both history of Anatolia and Turkey.In this study, historical geography of Kars and its surroundings is explained. With this metod, it is tried to examine Middle Ages Which there has been a lot of influences on people of Kars? history and geography. Also, in this study, it is dealt with not only city centre of Kars but also a lot of settlements of Kars? surroundings.