Iğdır'da bulunup Kars Müzesi'ne getirilen Orta Tunç-Son Tunç ve Erken Demir Çağlarına ait keramiklerinin değerlendirilmesi
Iğdır detected and brought to the Museum in Kars the Middle Bronze-Late Bronze and Early Iron Ages the evaluation ceramics
- Tez No: 302968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son Tunç ve Erken Demir dönemleri özellikle Doğu Anadolu'da daha önemli değişimlere neden olmuş ve sonuçları itibariyle dönemin en güçlü krallıklarından biri olan Urartu Krallığı'nın kurulmasını sağlamıştır. Yerleşik yaşam biçimi Orta Tunç devrinden itibaren değişmeye başlamış, göçebe kavimlerin göçü ile Doğu Anadolu kültürel ve ekonomik faaliyetlerinde değişiklikler meydana gelmiştir.Yapılan kazı ve yüzey araştırmalarında bu değişim açık bir şekilde gözler önüne serilmektedir. Ancak Merkezi Urartu Krallığı'nın kurulmasıyla nispeten bu sistem merkezi otorite altında daha düzenli bir şekilde işleyişine devam etmiştir. Çalışmamızın tarihsel bölümünün oluşmasına neden olan Iğdır bölgesinden Kars Müzesi'ne getirilen Orta- Son Tunç ve Erken Demir keramikleri bu durumu daha iyi anlayabilmemize olanak sağlamıştır. Dönemin tipik tarzını yansıtan keramikler aynı zamanda günlük yaşamda basit uğraşlarda kullanılan özensiz keramikler olmaktan ileri gidememişlerdir. Calışmamız içerisinde belirttiğimiz gibi merkezi Urartu Krallığı'nın kurulmasına ve Urartu Saray Malı veya Urartu Kırmızısı isimleriyle tanınan Saray Malları'nın yanı sıra yerel bir alışkanlık bir gelenek olarak varlıklarını yüzlerce yıl daha devam ettirebilmişlerdir.ANAHTAR KELİMELER: Yiv, Bezeme, Çentik, Kazı Bezek, Erken Demir Çağı, Orta Demir Çağı
Özet (Çeviri)
Middle Bronze, Late Bronze and Early Iron periods, especially in eastern Anatolia have caused major changes and the results have provided to establish one of the most powerful kingdoms to the establishment of the Kingdom of Urartu. Built-in way of life began to change from the Middle Bronze Age, with the migration of nomadic tribes, changes on the culturel and economic activities occurred in Eastern Anatolia.Excavations and surveys in thi situation is being exhibited in a clear manner. However, the establishment of the Kingdom of Urartu Center this system continued functioning on a regular basis rather then under the central authority. Late Bronze Early Iron shreds is brought to the Kars Museum from Igdır region, which is part of the cause of historical study, has enabled us understand the situation better. Ceramics reflecting the typical style the period, at the same time, haven?t developed behind being the sloppy pottery in used in simple activities everday life. As we mentioned in our work and the establishment ef the Kingdom of Urartu an Urartian Center Red House Made or Urartian palace Goods know names, as well as a local habit they can continue as a tradition for hundreds of years assets.KEY WORDS: Grooves, Embellishment, Notch, Excavation Bezek, the Early Iron Age, Middle Iron Age