Kamu çalışanları hizmet motivasyonu: Iğdır ili örneği
Service motivation of public employees: The example of Iğdır province
- Tez No: 897001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmada nicel araştırma modellerinden tekil tarama ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Iğdır'da bulunun kamu örgütlenmelerindeki çalışanlar oluşturmaktadır. Ancak geniş bir alana yayılmış olan evren grubunu soruşturma maliyetinin yüksekliği ve zaman kısıtlılığı nedeniyle evren üzerinden örneklem alma yoluna gidilmiştir. Böylelikle araştırmanın örneklemini Iğdır'da bulunan basit tesadüfi yöntemle seçilmiş kamu çalışanları oluşturmaktadır. Kamu Hizmeti Motivasyonu (KHM), bireylerin topluma katkıda bulunma arzusu nedeniyle kamu sektöründe çalışmaya yöneldiğini ve içsel faktörler mevcut olduğunda motivasyonlarının özel sektörde çalışanlara göre daha yüksek olduğunu öne sürmektedir. Çeşitli çalışmalar eğitim düzeyi, cinsiyet, sosyal çevre, kültürel yapı ve örgüt kültürü gibi faktörlerin KHM düzeyini etkileyebileceğini göstermiştir. Bu tezin amacı, kalkınma ajanslarını örnek olay çalışması olarak kullanarak iş özelliklerinin motivasyon düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmanın amacı iş özelliklerinin motivasyon düzeylerini nasıl şekillendirdiğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Single scan and relational scan models, which are quantitative research models, were used in the research. The population of the research consists of employees in public organizations in Iğdır. However, due to the high cost of investigating the population group, which is spread over a wide area, and time constraints, sampling was chosen from the universe. Thus, the sample of the research consists of public employees selected by simple random method in Iğdır. Public Service Motivation (PHM) suggests that individuals are driven to work in the public sector due to their desire to contribute to society, and when intrinsic factors are present, their motivation is higher than those working in the private sector. Various studies have shown that factors such as education level, gender, social environment, cultural structure and organizational culture can affect the level of CHM. The aim of this thesis is to examine the impact of job characteristics on motivation levels using development agencies as a case study. The purpose of this study is to investigate how job characteristics shape motivation levels.