Robert Koçaryan dönemi Ermenistan basınında Türk-Ermeni ilişkileri (1998-2008)
The Turkish-Armenian relations in the Armenian press during the Robert Kocharian era (1998-2008)
- Tez No: 302977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Türk-Ermeni ilişkilerini ilk zamanlardan yakın zamana kadar kısaca anlatmak ve özellikle Robert Koçaryan dönemindeki ilişkilere Ermenistan basını açısından bakmaktır. Kaynak olarak, Ermenistan gazetelerine internet siteleri aracılığı ile ulaşılmıştır. Ancak gazetelerin arşivleri genel olarak 2000'li yıllardan itibaren tutulmaya başlandığı için her yılı kapsayan bir araştırma yapılamamış, bu nedenle de basında geniş yankı uyandırmış olaylar seçilmiştir.Bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, Ermeniler ile ilgili genel bilgiler ve Türk-Ermeni ilişkilerine değinilmiştir; Ermeni ırkı, Ermenistan kavramı, Ermeni dini, Ermeni dili, Ermeni tarihi, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemi Türk-Ermeni ilişkileri.Birinci bölümde, Türk-Ermeni ilişkileri Cumhuriyet döneminden başlayarak, Ermeni lobi faaliyetleri, yurt dışında yaşayan Ermeniler ve Ermeni terörü hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, Ermenistan ve devlet yönetimi, Ermeni ve Ermenistan basını hakkında analizler yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise, Robert Koçaryan dönemi(1998-2008)'nde Türk-Ermeni İlişkilerini etkileyen önemli olaylara yer verilmiştir. Olaylar Ermenistan basını açısından değerlendirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Ermeniler, Türkler, Diaspora, Ermeni Terörü, Ermenistan Basını, Robert KOÇARYAN.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to present briefly the nature of the Turkish ? Armenian relations from the early times till the near future and have a close look at the relations from the Armenian press point of view in the era of Robert Kocharian, in special. The required information was accumulated from Armenian newspapers, which were reached via internet as the source for thesis preparation. Since the archives of newspapers have been recorded since the 2000s, a detailed research covering each year could not be performed. For this reason, the events that have profound effect on Armenian society as observed from the press have been selected for thesis study.This study is made up of three parts except the introduction and the conclusion part. In the introduction part, the general information about the Armenian people has been presented and the Turkish-Armenian relations have been discussed: the Armenian race, the concept of Armenia, the Armenian religion, the Armenian language, the Armenian history, Seljuki, the Turkish-Armenian relations in the term of Ottoman and Republic of Turkey.In the first part, general information about the Turkish-Armenian relations starting from the Republic term, the actions of Armenian lobby, the Armenians living outside Armenia and the Armenian terrorism has been given.In the second, the analyses discussing the issues of Armenia and the state management, the Armenian and Armenia press have been presented.In the third part, the important events that influenced the Turkish-Armenian relations in the Robert Kocharian Era (1997-2008) have been introduced. The selected events have been discussed according to Armenian press point of view.KEY WORDS: Armenians, Turks, Diaspora, Armenian Terrorism, Armenian Press, Robert KOCHARIAN