İlköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde Türk tarihinde yolculuk ünitesinin çocuk edebiyatı ile ilişkilendirilmesinin öğrencilerin empati becerilerine (eğilimlerine) etkisi
7th classes of primary school social studies journey in Turkish history? unit associate with children literature on effect empathy with the skills of students
- Tez No: 302986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim 7.sınıfta Sosyal Bilgiler dersinde ``Türk Tarihinde Yolculuk '' ünitesi işlenirken bu ünitenin çocuk edebiyatı ürünleri ile ilişkilendirilmesinin öğrencilerin empatik eğilimlerine etkisini tespit etmektir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri; cinsiyet, kendi çalışma odasının var olup olmaması, beslediği hayvanın olup olmadığı, annenin çalışması, babanın iş sahibi olup olmadığı, ailenin yapısı, kardeş sayısı, annenin yaptığı iş, babanın yaptığı iş ve geçirmiş olduğu hastalık olup olmadığıdır.Araştırma 2010-2011 öğretim yılında Manisa İli Demirci İlçesi'nin Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilmiştir. Araştırma bir deney, bir de kontrol grubu olmak üzere toplam 34 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesinde ve sonrasında her iki gruba 20 maddeden oluşan empatik eğilim ölçeği uygulanmıştır. Dersler bizzat araştırmacı tarafından deney grubunda çocuk edebiyatı konularıyla ilişkilendirilerek, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemlerle işlenmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen veriler, SSPS 17.0 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA)yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the effect of associating the products in children?s literature with the unit of `Journey in Turkish History? in social studies lesson in 7th classes of primary school while instructing this unit on students? emphatic tendencies. Independent variables of the research are : gender, whether he/she owns a private study room or not, any pet he/she feeds or not, the mother?s occupation, whether the father owns an occupation or not, the structure of the family, the number of brothers and sisters, the mother?soccupation, the father?s occupation and whether he has transmitted a disease or not.The research conducted in Cumhuriyet Primary School in Demirci/MANİSA in 2010-2011 academic year. The research was carried out with 34 students in total as an experiment group and a control group. The both groups have been applied the scale of emphatic tendency consisting of 20 items at the end of the treatment. The lessons has been processed by the researcher by associating with the subjects of children?s literature in the experiment group and with traditional methods in the control group. The collected data at the end of the research has been analysed through the SSPS 17.0 statistical package. Has been used as t-test and analysis of variance(ANOVA).