Sosyal bilgiler dersinde Türk tarihinde yolculuk ünitesinin alternatif değerlendirme ile( portfolyo) işlenmesinin öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
The effects of student achievement and attitude of the unit 'voyage in the history of Turkish' with the evaluation of alternative processing (portfolio) in the lesson of social studies courses
  1. Tez No: 278315
  2. Yazar: İKRAM BAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada İlk Öğretim 7. Sınıf sosyal bilgiler dersinde, Türk Tarihinde Yolculuk ünitesinin alternatif değerlendirme yöntemleri ile (portfolyo) işlenmesinin öğrenci başarısı ve tutumuna olan etkisi araştırılmış ayrıca öğrencilerin portfolyo çalışmalarına yer verilmiştir.Araştırmada 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Yozgat İli Merkezinde Türkmensarılar İlk Öğretim Okulunda 7/A ve 7/B sınıfı öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırma için öğrencilerin ünite öncesinde hazır bulunuşluk düzeyini belirlemek için öntest (başarı testi) yapılmıştır. Şubelerden biri deney diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu öğrencileriyle ünite süresince öğretmenlerin ve araştırmacının rehberliğinde portfolyo (bireysel gelişim dosyası) ile sosyal bilgiler dersi işlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin eğitim ve öğretiminde bir değişiklik yapılmamış klasik eğitim ve öğretim sürecine devam edilmiştir.Araştırma da iki grup üzerinde gerçekleştirilmiş olup uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine ek olarak sosyal bilgiler dersi ile ilgili tutum ölçeği verilmiş olup ünitenin hedefleri doğrultusunda nitel görüşmelerde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonrasında da her iki gruba da sosyal bilgiler başarı testi ve tutum ölçeği tekrar uygulanmıştır. Aynı zamanda velilerden süreç içerisinde gözlemleri görüşme formu ile istenmiş ve değerlendirilmiştir.Araştırmanın uygulama süreci yaklaşık 1.5 ay sürmüştür. Deney grubundaki portfolyo uygulaması öğretim yöntemi ve materyali olarak kullanılmış dönem süresince öğrenciler ünite ile ilgili çalışmalar yaparak dosyalarına koymuşlar veiiiçalışmaları sergilemişlerdir. Portfolyo genelde değerlendirme yöntemi olarak kullanılmasına karşın bu çalışmada öğretim yöntemi ve materyali olarak kullanılmıştır.Araştırma sonucu elde edilen nicel veriler SPSS 15 istatistik paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Bunun yanında öğrenci velileri ve öğrencilerle yapılan görüşmelerde içerik analizi, betimleyici çözümleme tekniği tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretim yöntemi ve materyali olarak kullanılan portfolyo destekli sosyal bilgiler dersi işlenen deney grubu öğrencilerinin başar testi puanlan ve sosyal bilgiler tutum anketi sonuçlan kontrol grubu öğrencilerin puanlarına göre daha yüksek çıkmıştır. Aynca portfolyo ve sosyal bilgiler dersine yönelik veli öğrenci görüşleri de olumludur. Bu araştırma sonucuna göre portfolyo öğrencilerin sosyal bilgiler dersinde başansını ve tutum düzeyini artırmada olumlu bir katkı yapmıştır.
Özet (Çeviri)
in this study, the effects of using altemative evaluation technique while teaching the unit of 'The Journey in Turkish History' in 7.grade social sciences lesson were examined. Additionaly, students' portfolio activities were attached.The research was done on 34 students of 7-A and 7-B classes in Türkmensanlar Primary School, Yozgat in 2007-2008 academic year. A pretest was conducted to determine the level of readiness (success test) among students. One section was chosen as a control group and the other was experiment group. Under the guidance of teachers and researchers, social sciences lesson was maintained in experiment group with portfolio during the unit. No change was made in teaching process of control group students. Classic process was sustained.The study was made on both groups and suitable sampling method was used. Furthermore, social sciences lesson attitude scale was given to students and qualitative meetings were held in line with targets of the unit. After the study, social sciences success test and attitude scale were conducted on both groups. At the same time, observations along with the interview form were wanted from parents and evaluated.Application process of the study lasted about one and half months. The portfolio activity in experiment group was used as teaching technique and material. Students did some works related to the unit and put them into their files and exhibited as well. Although portfolia is used as an evaluation method generally, it was used as a teaching technique and material in this study.The data acquired as a result of the study were analyzed using SPSS 15 statistics packet program. Furthermore; content analysis and descriptive analysis technique were used at the meetings held with parents and students seperately. As a consequence, success test scores and attitude survey results of experiment group students who were taught the social sciences lesson including portfolio as a teaching technique and material are higher than the scores of control group students.Moreover, student and parent opinions toward the social sciences lesson are positive. Considering the study results, portfolio contributed to enhance the success and attitude level of students in social sciences lesson.